Czy w Wielki Piątek 2024 jest post? Czy można jeść mięso?

Wielki Piątek do dla katolików dzień wyjątkowy. Wiele osób zastanawia się czy w Wielki Piątek można jeść mięso. Czy w Wielki Piątek jest post? Czy jest post ścisły? Co można, a czego nie można jeść w Wielki Piątek 29 marca 2024? Sprawdźmy to!

 
Jeśli zastanawiacie się czy w Wielki Piątek jest post to odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Tak, w Wielki Piątek wierzących członków Kościoła katolickiego obowiązuje post, co więcej nie jest to zwykły post, a post ścisły.
 
Post ścisły polega na powstrzymywaniu się od mięsa i produktów mięsnych, a także ograniczaniu wszelkich innych posiłków. W Wielki Piątek obowiązuje wierzących od 14. do 60. roku życia. Według zasad wierzący mogą zjeść jeden duży posiłek i dwa lekkie. Zasady postu ścisłego, i postu w ogóle, reguluje kodeks kanoniczny i jego artykuł, który brzmi:

Kan. 1252 – Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty

Podsumowanie: czy w Wielki Piątek 2024 jest post? Tak, w Wielki Piątek 2024 29 marca roku obowiązuje post ścisły.

 
Warto przeczytać również: