Które państwa UE nie należą do NATO? Które są w Unii a nie w NATO?

W czasach w których wiele mówi się o NATO wiele osób zastanawia się które państwa są w Unii Europejskiej, a nie są w NATO. Czy istnieją kraje, które są członkami UE ale nie są członkami NATO? Ile jest takich krajów? Sprawdzamy które kraje UE nie należą do NATO.

Unia Europejska i Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego to dwa odrębne i zupełnie różniące się od siebie organizacje i twory. Udział w NATO czyli Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego nie oznacza członkostwa w Unii Europejskiej i odwrotnie.

Zdecydowana większość państw należących do Unii Europejskiej zdecydowała się też na przystąpienie do NATO ale nie wszystkie. Jakie kraje Unii Europejskiej nie są zrzeszone w NATO?

Krajów Unii Europejskiej, które nie należą do NATO jest kilka. Kraje te to Austria, Cypr, Irlandia oraz Malta. Wcześniej do listy krajów, które nie były zrzeszone w militarnym sojuszu NATO należały także Finlandia oraz Szwecja, której zgodę na członkostwo w styczniu 2024 roku wyraził ostatni z krajów sojuszu czyli Turcja.

W chwili oficjalnego wejścia Szwecji do NATO krajami będącymi w Unii Europejskiej ale nie będącymi w NATO będą więc Austria, Cypr, Irlandia oraz Malta. Tutaj znajduje się pełna lista krajów należących do NATO w 2024 roku.

 
Warto przeczytać również: