Czy w Wiedniu daje się napiwki? Czy w Austrii?

W czasie podróży po Wiedniu, oprócz wspaniałych zabytków i kulturowych doświadczeń, warto zwrócić uwagę na lokalne zwyczaje i obyczaje. Wiele osób, które wybierają się do Wiednia lub do Austrii zastanawia się czy w Wiedniu daje się napiwki. Czy można i trzeba dawać napiwki w Austrii? Ile napiwków w Austrii i w Wiedniu? Sprawdźmy to!

Czy w Wiedniu daje się napiwki? W niektórych krajach świata zostawianie napiwku uważane jest za nietakt ale Austria nie należy do takich krajów. Zwyczaje związane z napiwkami w Austrii są dość podobne do tych, które funkcjonują w Polsce. Austriacy nie są znani z ekstrawaganckich kwot napiwków, ale doceniają dobre maniery i pozytywne doświadczenia z obsługą.

W Austrii, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, napiwki są całkowicie dobrowolne. Jednakże zostawianie napiwków jest uważane za uprzejmość w miejscach, takich jak restauracje i kawiarnie.

Kwoty napiwków mogą się różnić Powszechnie przyjętą praktyką jest zaokrąglenie rachunku w górę czyli na przykład zostawienie 2 EUR napiwku przy rachunku wynoszącym 18 EUR.

W restauracjach czy kawiarniach przyjęte są napiwki w wysokości od 5% do 10% całkowitej kwoty rachunku.

Warto również zauważyć, że w niektórych miejscach, zwłaszcza w turystycznych centrach, napiwki mogą być bardziej oczekiwane, a personel jest przyzwyczajony do obsługi turystów z różnych krajów.

Podsumowanie: czy w Austrii daje się napiwki? zwyczaje dotyczące zostawiania napiwków w Wiedniu i Austrii nie różnią się znacząco od tych w Polsce. Jest to forma docenienia dobrej obsługi, a kwoty napiwków w Austrii to zwykle zaokrąglenie kwoty do góry lub pozostawienie kwot rzędu 5-10% wartości rachunku.

Polecamy również: