Czy Gruzja jest w NATO? Czy Gruzja należy do NATO?

Czy Gruzja jest w NATO? Czy Gruzja należy do NATO?

Od pewnego czasu coraz więcej osób w Polsce interesuje się Gruzją. Wśród często pojawiających się pytań jest to czy Gruzja jest w NATO. Czy Gruzja należy do NATO? Czy Gruzja jest członkiem NATO? Sprawdźmy to!

 

W czasach w których wiele słyszy się o NATO nie trzeba chyba nikomu dokładnie tłumaczyć czym jest Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego. Czy Gruzja jest wśród państw należących do NATO?
 
Jeśli zastanawialiście się czy Gruzja jest w NATO to odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Gruzja nie jest członkiem NATO i niewiele wskazuje na to, by mogła stać się nim w przyszłości.
 
Nawet jeśli Gruzja złoży wniosek o wejście do NATO i kraje NATO zgodzą się na wejście Gruzji do sojuszu to kraj nie zostanie przyjęty do NATO dopóki nie zostanie rozwiązana sytuacja Osetii Południowej, która ogłosiła niepodległość w 1991 roku i jest uważana przez władze Gruzji za terytorium Gruzji będące pod okupacją, a także istnienie Abchazji, która od 1992 roku również w praktyce działa jako niepodległe państwo i jest uważana przez władze Gruzji za terytorium okupowane.

 
Podsumowanie: czy Gruzja jest w NATO? Nie, Gruzja nie należy do NATO. Gruzja jest jednak jednym z bliskich partnerów NATO i wiele wskazuje na to, że Gruzja będzie chciała wstąpić do struktur sojuszu.

 
Polecamy również: