Czy Cypr należy do Grecji? Czy to Grecja? Czy jest grecki?

Czy Cypr należy do Grecji? Czy to Grecja? Czy jest grecki?

Cypr rozważany jest przez wielu turystów z Polski jako ciekawa destynacja na wakacje. Wiele osób zastanawia się czy jadąc na Cypr jadą do Grecji. Czy Cypr to Grecja? Czy Cypr należy do Grecji? Oto krótkie informacje na temat tego czy Cypr to Grecja czy Turcja.

 

Jeśli zastanawiacie się czy Cypr to Grecja to odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: Cypr to Cypr. Cypr przez długi okres czasu znajdował się pod greckimi wpływami i trwały próby włączenia go do Grecji. Cypr był też brytyjską kolonią, ale w 1960 roku Cypr uznano za niepodległe terytorium i niezależną republikę. Tu historia Cypru się nie kończy.
 
Większość mieszkańców Cypru stanowili wówczas grecy, którzy zdecydowali o swojej niezależności uznanej przez ONZ. Zagwarantowano wówczas, że Cypr nie może zostać włączony do Grecji ale w połowie ubiegłego wieku doszło do konfliktu Cypryjczyków wywodzących się z greków z drugą częścią ludności czyli mniejszością turecką.
 
W 1974 roku doszło do tureckiej inwazji na Cypr, a w 1983 roku powołano do życia Turecką Republikę Cypru Północnego, kraj nieuznawany na arenie międzynarodowej przez większość krajów świata. De facto obecnie Cypr podzielony jest na Republikę Cypru będącą nawet członkiem Unii Europejskiej oraz Cypr Północny znajdującym się w tureckiej strefie wpływów.
 
Na Cyprze do dziś pozostają dwa terytoria będące pod wpływem Wielkiej Brytanii – to brytyjska baza wojskowa Dhekelia oraz druga baza również należąca do Wielkiej Brytanii – Akrotiri. Śladem po brytyjskich wpływał jest na przykład to, że na Cyprze jeździ się po lewej stronie drogi.

 
Warto przeczytać również: