Kawa zamiast soli i piasku. Nowy pomysł Lwowa

Kawa zamiast soli i piasku. Nowy pomysł Lwowa

We Lwowie zadecydowano niedawno o nowym sposobie na walkę z oblodzonymi chodnikami i alejkami parkowymi. Zamiast szkodliwych mieszanek soli lub posypywania piaskiem Lwów wykorzysta… ziarna kawy zebrane z kawiarni we Lwowie.

 

We Lwowie przygotowany jest pilotażowy projekt posypywania oblodzonych chodników nie solą czy piaskiem, a zużytą kawą zebraną z kawiarni.
 
Jak czytamy na stronach lwowskiej rady miejskiej program zostanie początkowo wprowadzany w położonym na Zamarstynowie Parku 700-lecia Lwowa. Przedstawiciele lwowskiego ratusza chwalą się, że zużyte ziarna kawy nie powodują żadnych szkód w środowisku naturalnym i nie mają złego wpływu na przykład na łapki zwierząt wyprowadzanych po parku oraz buty pieszych. W przeciwieństwie do mieszanin piasku czy żwiru nie pylą tak bardzo i nie trzeba ich spłukiwać w okresie wiosennym.
 
Fusy z kawy od wielu lat uważane są za ekologiczny zamiennik soli drogowej. Lwowski ratusz podkreśla, że w okresie letnim pozostawione zmielone ziarna mogą też absorbować ciepło, a rozrzucone na trawnikach mogą być stosowane jako nawóz.
 
Jako pierwsza fusami z kawy posypana będzie jedna z parkowych alejek. Jeśli wysypywanie zda egzamin może zostać rozszerzone również na inne miejsca we Lwowie.

 
Polecamy również: