Czy w Austrii aborcja jest legalna? Do kiedy aborcja w Austrii?

Czy w Austrii aborcja jest legalna? Do kiedy aborcja w Austrii?

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego z końca października 2020 roku wywołała w Polsce wiele kontrowersji i sprawiła, że znów modnym tematem stał się temat aborcji. Przy tej okazji wiele osób chciało się dowiedzieć jak wygląda prawo aborcyjne w innych krajach Europy. Jeśli zastanawiacie się jak wygląda kwestia aborcji w Austrii to dziś to sprawdzimy. Czy w Austrii aborcja jest legalna? Czy jest płatna? Sprawdzamy!

 

Prawo aborcyjne w Austrii nie różni się zbytnio od prawa stosowanego w pozostałych krajach Europy takich jak chociażby Ukraina czy Francja. Co to oznacza? Czy aborcja w Austrii jest legalna? Tak. Według austriackiego prawa aborcja jest legalna do 12. tygodnia ciąży licząc od jej początku. Co z późniejszym terminem? Aborcja w późniejszym terminie jest również możliwa jeśli zachodzą ku temu przesłanki medyczne lub psychiczne lub gdy doszło do uszkodzenia płodu. Późniejsza aborcja przeprowadzana jest również u kobiet, które nie skończyły 14. roku życia lub do poczęcia doszło gdy kobieta nie ukończyła 14. roku życia. Po ukończeniu 14. roku życia nie jest generalnie wymagana zgoda rodziców na aborcje.
 

Aborcja na żądanie została w Austrii zalegalizowana już w drugiej połowie ubiegłego wieku. Obecne prawo weszło w życie 1 stycznia 1975 roku. Aborcja na żądanie została w Austrii zalegalizowana już w drugiej połowie ubiegłego wieku. Obecne prawo weszło w życie 1 stycznia 1975 roku. Mimo legalnej aborcji istnieje oczywiście klauzula sumienia dla lekarzy, którzy nie chcą jej przeprowadzać. Lekarz ma pełne prawo odmówić aborcji na życzenie. Nie ma prawa odmówić jedynie w sytuacji w której ciąża jest zagrożeniem dla życia matki.
 
Ile kosztuje aborcja w Austrii? Jeśli chodzi o koszt aborcji to prawo w Austrii jest odmienne na przykład do prawa francuskiego czy holenderskiego. Aborcja na żądanie nie jest pokrywana z ubezpieczenia zdrowotnego. Aborcja w Austrii jest darmowa tylko w przypadku zagrożenia życia lub uszkodzenia płodu. W innym przypadku to koszt w granicach 300-800 EUR.
 
Polecamy również: