Który cmentarz w Krakowie jest największy? Który w Polsce?

W czasie gdy Polska znajdowała się pod zaborami miała miejsce pewna reforma sposobu chowania zmarłych. Przez większość czasu zmarłych grzebano na cmentarzach położonych bezpośrednio przy kościołach, również w centrach miast i w obrębach murów miejskich. Postęp wymusił wyprowadzenie cmentarzy za mury miejskie. Od wielu już lat cmentarze powstają na obrzeżach miast. Który cmentarz w Krakowie jest największy? Który cmentarz w Krakowie jest najstarszy? Który cmentarz w Polsce jest największy? Oto odpowiedź.

 

Najstarszym cmentarzem komunalnym w Krakowie jest najprawdopodobniej stary Cmentarz Podgórski. Dokładna data założenia cmentarza nie jest znana. Wiadomo, że powstał krótko po dekrecie okupacyjnego cesarza Austriackiego Józefa II nakazującego zakładanie cmentarzy poza centrami miast. Za lata założenia Cmentarza Podgórskiego przyjmuje się lata między 1784 a 1794 rokiem. Słynny Cmentarz Łyczakowski we Lwowie powstał w 1786 roku, a Rakowicki w Krakowie w 1803 roku.
 
Który cmentarz w Krakowie jest największy? Jeśli bierzemy pod uwagę tylko pierwotną powierzchnię to będzie co Cmentarz Rakowicki zajmujący 42 hektary powierzchni. Większy jest Cmentarz Batowicki. Nekropolia założona w 1923 roku została wielokrotnie powiększana i dziś zajmuje w granicach 46,51 hektarów.
 
Docelowa planowana powierzchnia Cmentarza Batowickiego to 55 hektarów, więc już jest to największy cmentarz, a będzie jeszcze większy. Największym cmentarzem znajdującym się w obecnych granicach Polski jest nekropolia nie znajdująca się ani w Krakowie, ani w Warszawie czy we Wrocławiu. Największy cmentarz w Polsce to Cmentarz Główny Hauptfriedhof w Szczecinie znany dziś pod nazwą Cmentarz Centralny. Powierzchnia cmentarza to 172,33 hektara.

 
Polecamy również: