Czy do Norwegii potrzebny jest paszport czy dowód?

Czy do Norwegii potrzebny jest paszport czy dowód?

Do Norwegii większość Polaków wyjeżdża do pracy ale zdarzają się też tacy, którzy chcą pojechać na wakacje do jednego z najdroższych krajów w Europie. Jeśli planujecie wakacyjny wyjazd do Norwegii to zastanawiacie się pewnie czy do Norwegii potrzeba paszportu czy wystarczy dowód osobisty. Pytanie na pierwszy rzut oka głupie, wcale głupim nie jest. Dziś sprawdzamy jakich dokumentów potrzeba do wjazdu do Norwegii.

 

Jeśli wybieracie się do Oslo to fakt tego, że Norwegia nie jest w Unii Europejskiej może być faktem mylącym jeśli chodzi o posiadanie dokumentów wymaganych do podróży. Norwegia jest za to, od 25 marca 2001, w tak zwanej Strefie Schengen, chociaż można natrafić na granice na których przywrócone zostały kontrole z powodu naporu “inżynierów i lekarzy”. Jakie dokumenty należy więc przygotować?

 
Polacy mogą pojechać do Norwegii posiadając zarówno dowód osobisty oraz paszport. Jeśli nie macie paszportu możecie pojechać do Norwegii bez paszportu na samym dowodzie osobistym.

 
Warto pamiętać, że prowincja Svalbard, położona w Arktyce, wyłączona jest z obszaru Schengen i by tu wjechać trzeba spodziewać się kontroli dokumentów zarówno przy wjeździe, jak i przy wyjeździe.

 
Czy do Norwegii potrzebna jest wiza? Jeśli jedziemy do Norwegii w celu turystycznym to bez rejestracji pobytu czy meldunku możemy przebywać w Norwegii przez 90 dni. Pobyt dłuższy – do pół roku – możliwy jest przy aktywnym poszukiwaniu pracy.

 


 
Polecamy również: