Czy do Albanii potrzebny jest paszport czy dowód?

Leżąca nad Morzem Adriatyckim i Morzem Jońskim Albania kojarzy się wielu z rapowym zespołem, ale z rapem niewiele ma wspólnego. Do Albanii jeździ niewielu turystów dlatego też nie każdy wie jakie dokumenty potrzebne są do wyjazdu do Albanii. Czy do Albanii potrzebna paszportu czy wystarczy dowód osobisty? Dziś sprawdzamy jakich dokumentów potrzeba, by pojechać do Albanii. Co z wizą?

  • Czy do Albanii potrzeba paszportu?
  • Czy można pojechać do Albanii na dowód osobisty?
  • Czy Albania wymaga wizy?

Nad dokumentami wjazdowymi do Albanii warto się chwilę zastanowić ponieważ sprawa nie jest oczywista na pierwszy rzut oka. Albania nie należy do Unii Europejskiej, nie znajduje się również w gronie państw tzw. Układu z Schengen, oznacza to że na granicach prowadzone są kontrole. Czy do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty?

Już spieszymy z odpowiedzią i mamy dobre wiadomości. Polacy jadący na wakacje do Albanii nie muszą mieć paszportu. Do Albanii wystarczy ważny dowód osobisty, chociaż oczywiście mając paszport również można pojechać do Albanii. Co z wizą do Albanii?

Jak w przypadku większości krajów świata sensacji tu nie ma. Bez wizy, na dowodzie osobistym lub paszporcie, można przebywać w Albanii przez 90 dni w ciągu 180 dni od daty pierwszego wjazdu. Na granicy nie trzeba obawiać się konieczności posiadania określonych pieniędzy na każdy dzień pobytu czy innych dodatków takich jak chociażby bilet powrotny do swojego własnego kraju.

Jeśli jedziecie do Albanii i na coś chorujecie to w przypadku kontaktu ze służbami medycznymi i realizacją ubezpieczenia medycznego wymagany będzie paszport, a nie dowód osobisty, więc w takim wypadku lepiej zabrać ze sobą paszport. Jeśli go nie macie – oczywiście można jechać z dowodem osobistym.

Ważne informacje:

  • Do Albanii można zabrać dowód lub paszport
  • Dokumenty mają być ważne przynajmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu
  • Dokumenty należy posiadać w formie fizycznej, nie skanów czy aplikacji

Polecamy również: