Tassimo, Dolce Gusto, Cafissimo – czy warto kupić ekspres kapsułkowy?

Tassimo, Dolce Gusto, Cafissimo – czy warto kupić ekspres kapsułkowy?

Ekspresy kapsułkowe od dawna pojawiają się na półkach praktycznie wszystkich sklepów od dużych spożywczaków po markety z elektroniką. Niektóre firmy mają nawet swoje własne sklepy firmowe z ekspresami kapsułkowymi. Czy warto mieć taki ekspres w domu? Jaki ekspres kapsułkowy warto kupić? Dziś przyglądamy się jakie są wady i zalety ekspresów kapsułkowych i czy faktycznie opłaca się ich zakup. Co lepiej wybrać – Tassimo, Dolce Gusto czy Cafissimo?

 


Na wstępie warto zaznaczyć, że ekspres kapsułkowy nie może równać się jakości dobrego ekspresu ale może być od niego nawet 5-10 razy tańszy. Kupno ekspresu kapsułkowego to tylko poziom wyżej od przelewania zmielonych ziaren gorącą wodą ale w wielu przypadkach to naprawdę dobry i opłacalny zakup. Dlaczego?

 

Ekspresy kapsułkowe – zalety


 
Ekspresy kapsułkowe od wielu lat dostępne są praktycznie we wszystkich sklepach w Polsce. Czy to Media Expert czy Tesco, RTV Euro AGD czy nawet Auchan. Najprostszy i najtańszy ekspres kapsułkowy Tassimo lub Dolce Gusto można dostać od ręki zupełnie nie nadwyrężając domowego budżetu. Podobnie z kapsułkami. Wszyscy mieszkający w pobliżu większego sklepu, a czasem nawet tanich dyskontów typu Biedronka są w stanie błyskawicznie zaopatrzyć się w kapsułki do ekspresu kapsułkowego Tassimo i Dolce Gusto. Wyjątkiem są ekspresy Tchibo Cafissimo tu z dostępnością są już większe problemy i kapsułki również spotyka się nieco rzadziej.

 

Największą zaletą ekspresów kapsułkowych są ceny. Natrafiając na promocję koszt nowego ekspresu kapsułkowego na przykład Bosch Tassimo może zamknąć się w 130 złotych. Lepsze ekspresy kapsułkowe kosztują do maksymalnie 500 złotych. Różnica między najtańszymi, a najdroższymi jest symboliczna. Te droższe charakteryzują się nieco wyższą kulturą pracy i na przykład możliwością wyboru mocy przygotowywanej kawy, większym zbiornikiem na wodę czy spieniaczem do mleka i pojemnikiem w przypadku dość drogich już ekspresów Cafissimo Latte Argento. W wielu przypadkach wystarczy zakup najtańszego bo różnice i tak są niewielkie i nie wpływają w znaczący sposób na jakość kawy. Moc i ciśnienie jest w większości modeli takie samo.

 

 
Ekspresy kapsułkowe kosztują znacznie mniej od dobrych ekspresów ciśnieniowych. Oczywiście niska cena ekspresu kapsułkowego rekompensowana jest przez – teoretycznie – konieczność zakupów kapsułek od producenta. Teoretycznie ponieważ można kupić zamienniki lub korzystając z dostępnych w internecie poradników jak samemu zrobić kapsułkę wielorazowego użytku.

 

Zaletą ekspresów kapsułkowych poza szeroką dostępnością i niską ceną są – jeśli już chcemy szukać zalet – niewielkie kompaktowe rozmiary i niska waga. Ekspres tego typu zmieści się na niewielkiej półeczce w biurze czy poczekalni. Jeśli chcemy zaserwować naszym klientom kawę różnego typu można pokusić się o zakup prostego ekspresu i ustawienie go w holu. Sprawdzi się też jako ciekawa atrakcja dla pracowników. Kapsułki po pewnym czasie i tak będą kupować sobie samemu.

 

 

Dużą zaletą i to wcale nie naciąganą jest łatwość obsługi i prosty sposób czyszczenia. Jeśli nie napełniamy kapsułek samodzielnie to wystarczy tylko włożyć kapsułkę, przynieść szklankę lub kubek, wcisnąć przycisk i kawa gotowa. Nie trzeba mielić ziaren, przesypywać, usuwać wykorzystanych i przemywać ekspresu po każdym użyciu.

 

Z tego że ekspresy kapsułkowe nie są ekspresami oferującymi wysoką jakość jest raczej dla każdego oczywiste. Nie nadają się dla osób wyczuwających niuanse najróżniejszych gatunków kawy. Dla kogo więc są? Jeśli codziennie w drodze do pracy zjeżdżacie na stację benzynową lub do McDonald’s lub podczas przerwy wybieracie się do najbliższej kawiarni po kawę za 13 zł to zakup taniego ekspresu kapsułkowego zwróci się po około 2 tygodniach.

 

Ekspresy kapsułkowe – wady

Kapsułki Tassimo
Kapsułki Tassimo

Wady ekspresów kapsułkowych raczej nie będą przeszkadzać potencjalnym klientom szykującym się do ich zakupu, wymieniamy je właściwie tylko dla formalności. Największą wadą ekspresów kapsułkowych są ceny kapsułek i konieczność przywiązania się do jednego tylko producenta. Owszem dostępne są kapsułki z kawami różnych gatunków – mocniejszymi, słabszymi czy nawet smakowymi ale na przykład mieszkając na wsi nie kupimy wszystkich dostępnych rodzajów. Z resztą te najciekawsze i tak nie są dostępne w Polsce.

 

W gruncie rzeczy kapsułki nie są wcale takie tanie. To właśnie ich koszt rekompensuje producentom bardzo niskie ceny ekspresów kapsułkowych. Kapsułka opłaca się jeśli codziennie kupujemy latte na mieście. Koszt kawy z kapsułki to od 1,25 do 2,50 zł (w przypadku kaw z gotowym mlekiem z kapsułki). To czasem i 12 krotnie mniej niż kawa w kawiarni na mieście ale już w porównaniu do zalewania kawy wodą czy korzystania ze zwykłego ekspresu przelewowego wcale taniej nie będzie. Jeśli chcemy próbować różnych kaw będziemy zmuszeni do własnoręcznego napełniania kapsułek co mija się z celem ponieważ niweluje jedną z największych zalet ekspresów kapsułkowych czyli łatwość i szybkość użycia.

 

Wadą samych ekspresów jest kultura pracy i jakość urządzeń
. Kapsułkowe mimo ciągłego rozwoju technologii wciąż są znacznie głośniejsze od dobrych ekspresów ciśnieniowych, oferują dość niskie ciśnienie, praktycznie żadną kontrolę nad procesem przygotowania kawy, często brak spieniaczy do mleka zmuszający do przygotowania i podgrzewania go samemu.

 

Ekspres kapsułkowy – który wybrać? Dla kogo to?

Bosch Tassimo T40
Bosch Tassimo T40

Zakup ekspresu kapsułkowego Tassimo, Dolce Gusto czy Cafissimo to rozwiązanie dobre dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z kawą z ekspresu serwowaną w domu oraz tych, którzy wydają zdecydowanie za dużo na kawę kupowaną “na mieście”. W takim wypadku zakup ekspresu zwraca się dość szybko i pozwala na zaoszczędzenie środków na zakup urządzenia z prawdziwego zdarzenia. Ekspres kapsułkowy z kilkoma opakowaniami kawy to również dobry pomysł na dość tani prezent na święta, mikołajki czy urodziny. Sprawdzi się w poczekalni u lekarza, w gabinecie kosmetycznym czy w niewielkim biurze.

 

Czy jest jakaś różnica między konkretnymi firmami oferującymi kapsułki? Powiedzmy sobie to szczerze – kawa z kapsułek i tak nie równa się ziarnom świeżo mielonym w dobrym młynku i kawie zrobionej w dobrym ekspresie. Ekspresy kapsułkowe nie rywalizują z wielokrotnie droższymi ekspresami ciśnieniowymi więc nie o smak tu chodzi. Wybór konkretnej marki powinien być podyktowany jedynie dostępnością urządzenia i kapsułek. Jeśli w osiedlowym spożywczaku możecie kupić Dolce Gusto – kupcie Dolce Gusto, jeśli Tassimo – wybierzcie Tassimo. Tak naprawdę różnice są żadne. Ekspres kapsułkowy kosztuje tyle co dobry obiad na mieście ale kawa z kawa z ekspresu kapsułkowego to tak naprawdę odpowiednik kawowego fast-foodu.

 


 
Polecamy również: