Gdzie jest największy meczet na świecie? Największe meczety

Islam jest jedną z największych religii świata posiadających świątecznie w wielu zakątkach świata. Wiele osób zastanawia się gdzie jest największy meczet na świecie. Który meczet na świecie jest największy? Gdzie jest największy? Sprawdźmy listę największych meczetów świata.

Jednym z najsłynniejszych meczetów świata jest Wielki Meczet Szejka Zajida ale mimo swojej ogromnej powierzchni nie jest nawet w pierwszej dziesiątce największych meczetów świata. Oto lista 10. największych meczetów na świecie.

Dziesiątym co do wielkości meczetem na świecie jest meczet Jamkaran w Iranie w świętym mieście szyitów Kom. Meczet z 984 roku jest w stanie pomieścić około 150 tysięcy wiernych.

Dziewiąty meczet świata to Taj ul Masjid w indyjskim mieście Bhopal w środkowych Indiach. Meczet mieści około 175 tysięcy wiernych.

Ósmy meczet świata to Meczet Niepodległości wzniesiony w 1978 roku w Dżakarcie w Indonezji. Świątynia mieści 200 tysięcy wiernych.

Siódmy co do wielkości meczet na świecie to Astana Grand Mosque w Astanie w Kazachstanie. Ukończony w 2022 roku meczet mieści 230 tysięcy wiernych.

Szósty meczet świata to znajdujący się w Pakistanie w Islamabadzie meczet Faisal mieszczący 300 tysięcy wiernych.

Piąty największy meczet świata to meczet w Palestynie czyli słynny meczet Al-Aksa w Palestynie. Palestyński meczet został wzniesiony w latach 660-691 i mieści 400 tysięcy osób.

Czwartym co do wielkości meczetem świata jest Sanktuarium Imama Rezy. W kompleksie w irańskim mieście Meszhed znajduje się m.in. mauzoleum Alego al Rezy. Meczet z 818 roku mieści 700 tysięcy wiernych.

Trzeci największy meczet świata znajduje się w Pakistanie w Karaczi i jest nim Grand Jamia Mosque. Kompleks wciąż jest w budowie ale już mieści 800 tysięcy osób.

Drugi największy meczet świata znajduje się w Arabii Saudyjskiej i mieści 1,5 miliona wiernych. To Meczet Proroka wzniesiony w 622 roku.

Największy meczet świata to Święty Meczet czyli Al-Masdżird al-Haram znajdujący się w Mekce wokół świętego miejsca Islamu czyli Al-Kaby. Meczet mieści 4 miliony wiernych.

Polecamy również: