Czy Katedra Notre Dame jest otwarta? Czy odbudowana 2024

Katedra Notre-Dame w Paryżu jest jednym z największych symboli francuskiej stolicy i jedną z najbardziej znanych katedr świata. Wiele osób, które wybierają się do Paryża zastanawia się czy katedra Noter Dame w Paryżu jest już otwarta. Czy można ją już zwiedzać? Czy Katedra Notre Dame w Paryżu jest już odbudowana? Sprawdzamy najważniejsze informacje dotyczące odbudowy i zwiedzania katedry w 2024 roku. Kiedy będzie otwarta? Oto prawdopodobna data.

Pożar z 2019 roku
Pożar katedry Notre-Dame miał miejsce 15 kwietnia 2019 roku o 18:18. W jego wyniku spłonęła flèche (czyli charakterystyczna iglica na dachu) oraz konstrukcja dachowa z drewnianych belek dębowych wspierających dach pokryty blachą ołowianą

 

W godzinach popołudniowych 15 kwietnia 2019 roku w słynnej katedrze wybuchł pożar. W wyniku pożaru uszkodzeniu uległ dach, sklepienia oraz charakterystyczna iglica. Od tego dnia katedra jest niedostępna dla zwiedzających ale prace remontowe idą pełną parą dlatego wiele osób zastanawia się czy katedra jest już otwarta.

Czy w 2024 roku katedra Notre Dame jest otwarta do zwiedzania? Nie, ale wkrótce będzie. Oficjalne źródła podają, że oficjalne otwarcie katedry Notre Dame w Paryżu po remoncie jest planowane na 8 grudnia 2024 roku. Oczywiście data ta jeszcze może się zmienić ale do tej pory odbudowa idzie według planów.

Otoczenie i dziedzińce Notre Dame de Paris mają zostać przebudowane i oddane do użytku w 2027 roku. Czy przyjeżdżając do Paryża przed 8 grudnia 2024 roku można zobaczyć katedrę?

Co udało się uratować?
Struktura katedry była w znacznej mierze nietknięta; strażacy uratowali fasadę, wieże, mury, przypory i witraże. Wielkie Organy, mające ponad 8 000 piszczałek i zbudowane przez François Thierry’ego w XVIII wieku, również zostały uratowane, ale ucierpiały od wody. W grudniu 2020 roku, po półtora roku od pożaru, ośmiu członków chóru katedralnego wystąpiło wewnątrz budynku. Była to pierwsza taka aktywność od tragedii

 

Wolontariusze zrzeszeni w organizacji CASA, którzy od 50 lat oprowadzają zwiedzających po katedrze obecnie kontynuują swoją pracę. Dla turystów przyjeżdżających do Paryża codziennie prowadzone są prezentacje artystyczno-duchowe, które odbywają się przy posągu Matki Boskiej na placu obok katedry. Godziny wydarzeń dostępne są na oficjalnej stronie katedry.

Podsumowanie: czy Katedra Notre Dame jest otwarta? Czy jest już odbudowana? Odbudowa paryskiej katedry trwa i według planów obiekt będzie dostępny do zwiedzania od 8 grudnia 2024 roku.