Ile alkoholu i papierosów z Serbii? Limity celne

Serbia nie jest jednym z krajów należących do Unii Europejskiej więc limity celne przywozu alkoholu i papierosów z Serbii do Polski czy innego kraju Unii Europejskiej są mniejsze niż wewnątrz Unii. Ile alkoholu można z Serbii? Ile papierosów z Serbii? Jakie są limity przywozu?

 

Jeśli z Serbii wracamy do Polski samochodem i wjeżdżamy z Serbii do innego kraju znajdującego się w Unii Europejskiej to limity celne alkoholu prezentują się następująco.
 
Z Serbii można przywieźć 4 litry wina niemusującego oraz 16 litrów piwa a także łącznie do 1 litra mocnych wyrobów alkoholowych (powyżej 22%) lub 2 litry mocnego wina lub wina musującego.
 
Z Serbii można przywieźć 2 paczki papierosów czyli 40 sztuk. To limit celny drogą lądową, taki sam obowiązuje na przykład z Ukrainy. Wyższy limit obowiązuje przy lotach z Serbii do Unii Europejskiej na przykład do Polski wtedy można zabrać ze sobą karton papierosów czyli 200 sztuk.
 
Podsumowanie: ile alkoholu z Serbii do Unii Europejskiej? Jeśli chodzi o mocny alkohol można przywieźć do 1 litra wyrobów, a także dwie paczki papierosów przy podróży lądowej.
 
Jeśli wyjeżdżamy z Serbii do innego kraju nie należącego do Unii Europejskiej limity celne na przewóz alkoholu i papierosów mogą się różnić i trzeba ich szukać na stronach wybranych krajów. Warto pamiętać, że przekroczenie tych limitów może skutkować koniecznością zapłacenia dodatkowych opłat celnych lub podlegać karze finansowej. Ponadto, przemyt alkoholu i papierosów w ilościach przekraczających określone limity jest nielegalny i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, takich jak kary więzienia czy grzywny.

 
Polecamy również: