Kraje bez płacy minimalnej w Europie. Gdzie nie ma minimalnej?

Ustawowo określana pensja minimalna ma wielu zwolenników ale również przeciwników. W Polsce rząd ustala ile należy płacić ale są kraje w których kwestię pracy reguluje rynek. Wiele osób zastanawia się gdzie w Europie nie ma płacy minimalnej. Jakie są kraje bez płacy minimalnej? Gdzie nie ma ustalonych nakazów płacowych? Sprawdźmy to!

 
Nie wszystkie kraje w Europie zdecydowały się na odgórne regulacje wypłat dla pracowników. Wiele bogatych krajów europejskich nie ma pensji minimalnej. Jakie to kraje?

 
Pensja minimalna w Europie nie jest ustawowo regulowana w Austrii (z wyłączeniem branży transportowej w której jest określone minimum), Danii, Finlandii, Islandii, we Włoszech, w Liechtensteinie, w Norwegii (z wyłączeniem 9 branż które są regulowane), Szwecji oraz Szwajcarii z wyłączeniem pięciu kantonów Basel Stadr, Jura, Neuchatel, Ticino oraz Geneva.

 
W niektórych krajach bez ustawowo regulowanej płacy minimalnej obowiązują ustalenia związkowe inne dla każdej gałęzi przemysłu czy branży, a w innych obowiązują po prostu umowy między pracodawcą, a pracownikiem.

 
Podsumowanie: gdzie w Europie nie ma pensji minimalnej? Pensji minimalnej nie ma w Austrii, Danii, Finlandii, Islandii, we Włoszech, w Liechtensteinie, Norwegii, Szwecji oraz w większości regionów Szwajcarii.

 
Polecamy również: