Czy w upał otwierać okna? Czy wietrzyć mieszkanie w czasie upału?

Każdego lata wraz z nadejściem fali upałów wiele osób zastanawia się czy w upał otwierać okna. Czy warto otwierać okna w domu w czasie upału? Czy zrobi się chłodniej gdy otworzymy okno? Zamykać czy otwierać okna w upał?

 

Oczywiście w czasie upałów można otwierać okna ale jeśli zależy nam na tym, by w domu lub mieszkaniu było chłodno to otwieranie okien w czasie upałów nie ma zbyt dużego sensu.
 
Przyjmijmy, że wewnątrz panuje temperatura 24 stopni Celsjusza, a na zewnątrz za oknem jest ponad 30 stopni w cieniu. Czy w takiej sytuacji warto otworzyć okno w czasie upału? Jeśli jest nam za chłodno to oczywiście tak.
 
W innym przypadku jeśli temperatura na zewnątrz jest wyższa niż temperatura w naszym mieszkaniu lub domu otwieranie okien na oścież nie sprawi, że temperatura w domu spadnie.
 
Jeśli chcemy zachować chłód w czasie upałów to warto otwierać okna wyłącznie po zachodzie słońca i zamykać je wczesnym rankiem zanim temperatury staną się wysokie. Najlepiej sprawdzi się wytworzenie przeciągów poprzez otwarcie okien po przeciwnych stronach domu lub mieszkania.
 
Okien nie otwieramy również gdy w mieszkaniu lub domu działa klimatyzacja.
 
Podsumowanie: czy w czasie upałów warto otwierać okna? Jeśli zależy nam na zachowaniu temperatury niższej niż na zewnątrz to pozostawianie otwartych okien w czasie upałów nie jest zbyt dobrym pomysłem.

 
Polecamy również: