Największe jeziora w Polsce. Które jezioro największe? TOP 10

Największe jeziora w Polsce. Które jezioro największe? TOP 10

W najróżniejszych zakątkach Polski spotkać można jeziora i skupiska bardzo wielu jezior. Wśród setek jezior w Polsce tylko kilka jest naprawdę dużymi jeziorami. Wiele osób zastanawia się jakie są największe jeziora w Polsce. Które jezioro w Polsce jest największe? Oto powierzchnie największych polskich jezior.

 


Wigry


 

Listę 10 największych jezior w Polsce otwiera jezioro Wigry położone w północno-wschodniej Polsce na Podlasiu. W najdłuższym punkcie Wigry ma 17,5 km długości i 3,55 km szerokości. Powierzchnia jeziora to 2118,3 hektara, a maksymalna głębokość dochodzi aż do 74,2 metra.

 


Jamno


 
Dziewiątym największym jeziorem w Polsce jest Jamno położone na Wybrzeżu Słowińskim niedaleko popularnej miejscowości turystycznej Mielno. Jezioro oddzielone jest mierzeją od Morza Bałtyckiego. W najdłuższym miejscu ma 10,1 km długości, w najszerszym 3,4 km szerokości. Powierzchnia to 2239,6 hektara.

 


Gardno


 
Siódme co do wielkości jezioro w Polsce to Gardno znajdujące się na Wybrzeżu Słowińskim i również oddzielone mierzeją od Morza Bałtyckiego. W najdłuższym punkcie jezioro Gardno ma 6,8 km długości, a w najszerszym 4,7 km szerokości. Powierzchnia jeziora Gardno to 2468,1 hektara.

 


Niegocin


 
Jezioro Niegocin w dorzeczu rzeki Pisa to kolejne z największych jezior w Polsce. Akwen w najdłuższym punkcie ma 10,8 km długości i 4,8 m szerokości. Jezioro położone w Krainie Wielkich Jezior w woj. warmińsko-mazurskim ma 2600 hektarów powierzchni i głębokość dochodzącą do 39,7 metra.

 


Jeziorak


 
Jezioro Jeziorak będące częścią Pojezierza Iławskiego jest najdłuższym jeziorem w Polsce. Jego długość dochodzi aż do 27,45 kilometra, a szerokość dochodzi do 2,4 km. Jezioro to nie należy za to do najgłębszych – w najgłębszym miejscu ma 12,9 metra głębokości. Powierzchnia jeziora Jeziorak to 3219,4 hektara.
 


Miedwie


 
Piątym co do wielkości jeziorem w obecnych granicach Polski jest jezioro Miedwie będące częścią Pobrzeża Szczecińskiego. ezioro w najdłuższym punkcie ma długość 15,5 kilometra, a w najszerszym 3,2 kilometra. Głębokość makymalna jeziora Miedwie to 43,8 metra. Powierzchnia to 3527 hektarów.

 


Dąbie


 
Zaraz za podium znajduje się deltowe jezioro położone w Dolinie Dolnej Odry w obrębie Szczecina czyli jezioro Dąbie mające długość dochodzącą do 15 kilometrów i szerokość maksymalną 7,5 kilometra. Jezioro Dąbie u ujścia Odry ma 5408 hektarów powierzchni.
 


Łebsko


 
Na trzecim miejscu jeśli chodzi o wielkość jezior w Polsce jest jezioro Łebsko znajdujące się na Wybrzeżu Słowińskim w województwie pomorskim. Długość maksymalna jeziora to aż 16,4 kilometra, a szerokość to 7,6 kilometra. Nie jest to jednak głębokie jezioro – najgłębszy punkt jeziora Łebsko to 6,3 metra. Powierzchnia jeziora Łebsko to 7140 hektarów.
 


Mamry


 
Drugim co do wielkości jeziorem w Polsce jest jezioro Mamry w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Cały kompleks jeziora w najdłuższym punkcie ma 20 kilometrów, a w najszerszym 12 kilometrów. Maksymalna głębokość dochodzi tu do 43,8 metra. Powierzchnia kompleksu jeziora Mamry to aż 10282,4 hektara.
 


Śniardwy


 
Jakie jest największe jezioro w Polsce? Największym jeziorem w Polsce jest jezioro Śniardwy również znajdujące się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. W najdłuższym punkcie długość jeziora Śniardwz to 22,1 kilometra, a w najszerszym to 13,4 kilometra. Całkowita powierzchnia jeziora to 11340,4 hektara. Mimo swojej wielkości jezioro Śniardwy nie należy do najgłębszych – głębokość maksymalna to tylko 23,4 metra.
 
Polecamy również: