Czy Portugalia jest w Stefie Schengen? Czy Madera jest?

W czasie ciągłych zawirowań, zakazów i nakazów wprowadzanych przez polityków w Polsce wiele osób jeżdżących poza granice naszego wspaniałego kraju zastanawia się które kraje są w Strefie Schengen, a które nie. Wielu podróżnych zastanawia się czy Portugalia jest w Schengen. Czy Madera jest w Schengen? Czy w Strefie Schengen są Azory? Sprawdzamy!

 
Wielu osobom wydaje się, że jeśli kraj jest w Unii Europejskiej to z automatu należy również do grona państw Układu z Schengen. Są to jednak dwie różne rzeczy. Prawdą jest to, że większość krajów Unii jest w Strefie Schengen ale nie wszystkie. Jak to wygląda w przypadku Portugalii? Czy Portugalia jest w Strefie Schengen?
 
Jeśli zastanawialiście się czy Portugalia jest w Strefie Schengen to mamy dla Was dobre wiadomości. Portugalia jest w tak zwanej Strefie Schengen. Portugalia “weszła do Schengen” 26 marca 1995 roku. Od tej pory na zewnętrznych granicach lądowych (czyli granicy z Hiszpanią) oraz na lotniczych przejściach granicznych nie ma kontroli jeśli przybywa się z krajów wewnątrz strefy. Oczywiście każdy z krajów Schengen ma możliwość przywrócenia kontroli w wyjątkowych przypadkach. Również i Portugalia.
 
Czy pozostałe terytoria Portugalii czyli Madera i Azory również są w Schengen? Tak. Również traktowane są jako Schengen. Podsumowując: czy Portugalia jest w “strefie Schengen”? Tak!

 
Polecamy również: