Dlaczego zwierzęta boją się fajerwerków w Sylwestra? Czy się boją?

Wiele osób nie wyobraża sobie witania Nowego Roku bez pokazu sztucznych ogni. Od wielu jednak lat niektóre środowiska próbują wpłynąć na opinię publiczną i zmusić ją do ograniczenia strzelania petardami. Dlaczego zwierzęta boją się fajerwerków i petard?

 
Taka noc zdarza się tylko raz w roku i wielu osób nie dziwi to, że na całym świecie wita się Nowy Rok pokazami sztucznych ogni. Ma to jednak drugą medalu. Sztucznych ogni boją się niektóre zwierzęta.
 
Dlaczego zwierzęta boją się sztucznych ogni? Największym elementem, którego boją się zwierzęta jest huk wystrzału petard i fajerwerków do którego nie są przyzwyczajone ani zwierzęta domowe ani zwierzęta dzikie czy miejskie ptaki.
 
Zwierzęta boją się niecodziennych hałasów ale również rozbłysków, które mogą przypominać pioruny. W stresie spowodowanym przez wystrzały sztucznych ogni zwierzęta mogą panikować.
 
Niektóre domowe zwierzęta nic nie robią sobie z fajerwerków ale są psy i koty, które słysząc wybuchy będą próbowały chować się w ciemnym i odosobnionym miejscu. Warto zasłonić okna i spuścić zewnętrzne rolety.
 
Eksperci doradzają by zapewnić zwierzętom ciche i bezpieczne miejsce w którym mogą przeczekać te kilka minut wystrzałów koło północy. Niektórzy doradzają podanie im środków uspokajających ale można to robić tylko w porozumieniu z weterynarzem.
 
Warto zadbać by spanikowane zwierzęta nie miały możliwości ucieczki z domu bo szukanie ich w noc sylwestrową nie jest ani łatwe ani przyjemne.

 
Polecamy również: