Zamek w Toszku – cennik, zwiedzania, zdjęcia

W województwie śląskim i dolnośląskim pełno jest najróżniejszych zamków, zameczków i pałaców, które nie należą już do prawowitych właścicieli i po zmianie granic znalazły się w Polsce. Jednym z nich jest zamek w urokliwej miejscowości Toszek. Czy warto zobaczyć zamek Toszek? Jaki jest cennik zwiedzania Zamku w Toszku? Jakie są imprezy i imprezy dla dzieci?

 


Zamek Toszek – krótka historia

Pierwszy gród w tym miejscu został założony prawdopodobnie księcia śląskiego Bolesława I Wysokiego był siedzibą kasztelana. Murowana konstrukcja pojawiła się prawdopodobnie z początkiem XV wieku. Na zamku mieszkał Boleslaus von Tost. Zamek został zniszczony przez husytów i odbudowana przez Toszeckich. W 1570 roku rezydencję strawił pożar.

 

 

Posiadłość została odbudowana w renesansowym stylu przez baronów von Redern. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Znajdował się w rękach barona Johanna Dietricha von Pererswalda, Francisszka, Kotulińskiego czy rodziny Josepha von Eichendorffa i Franicszka Gaschina ze słynnej śląskiej rodziny magnackiej. W 1811 roku znów wybuchł pożar posiadłości. Zdecydowano, że kolejnej odbudowy posiadłości nie będzie. W 1840 ruiny zakupił Abraham Guradze i to co zostało z zamku aż do II wojny należało do jego potomków.

 

Po wojnie niestety nie wróciło w prawowite ręce właścicieli. Po zmianie granic ruiny znalazły się w Polsce. Co ciekawe zameczek odbudowano w czasach komuny. Do prac przystąpiono w 1957 roku. Ukończono je niedługo później w 1963.

 

 

Z oryginalnych zabudowań nie zostało tu wiele chociaż nie można powiedzieć, że nie zachowało się nic. Zachowały się fragmenty zewnętrznych murów, wieża bramna, portale w ścianie frontowej. Zachowała się północna baszta ale główny budynek odbudowano po wojnie. Warto zwrócić uwagę na portal wejściowy i herby. Pod ziemią znajdują się zachowane relikty pierwotnego zamku.

 


Zamek w Toszku – zwiedzanie i cennik


 
Teraz to na co wszyscy czekali. Jeśli wybieracie się zwiedzać Zamek w Toszku to do zwiedzania nie ma tu zbyt wielu atrakcji. Można przejść przez wejście na zamek, zobaczyć naprawdę ciekawie uformowaną fosę oraz sporych rozmiarów dziedziniec zamkowy. Działa tu niewielka restauracja. Do zwiedzania oddana jest ekspozycja w rekonstruowanej wieży zamkowej ale można darować sobie jej zwiedzanie.

 

 

Zamek jest ciekawym miejscem jeśli chcecie usiąść na dłużej z ładnych okolicznościach przyrody. Pod zameczkiem zaraz przy drodze znajduje się ładnie utrzymany staw koło którego dość łatwo zaparkować i przejść się.

Zwiedzających zamek w Toszku zapewne ucieszy też to, że parking znajduje się zaraz przed wejściem na zamkowy teren i jest za darmo.

 

Na zamku działa lokalna biblioteka i mała restauracyjka czy też kawiarenka o której wspominamy powyżej. Jednym z dużych mankamentów obecnego stanu jest konstrukcja ustawiona na dziedzińcu, którą widzicie powyżej po lewej stronie zdjęcia. Zdecydowanie nie pasuje do zamkowego klimatu.

 

 

Jeśli interesuje Was zwiedzanie to w wieży zobaczyć można lalki oraz przedmioty związane z historią piwowarstwa takie jak chociażby stare butelki. Można też zejść do podziemi baszty i popatrzeć na eksponaty związane z życiem w dawnych czasach. Można też zobaczyć makietę tego, jak zamek wyglądał w czasach swojej świetności. Odnosimy jednak wrażenie że cała wystawa to bardziej wystawa dla dzieci niż dla fanów historii. Wejść na wieżę warto jeśli chcecie popatrzeć na widoki co widać na zdjęciu powyżej.

 


Zamek w Toszku – podsumowanie


Czy warto przyjechać na Zamek w Toszku? Zamek w Toszku to naprawdę urokliwa budowla mimo, że nie jest zachowana w 100% w oryginalnym stanie. Nie jest to miejsce tak atrakcyjne, jak chociażby oddalony o około godzinę jazdy zamek czy jak kto woli pałac w Mosznej, by specjalnie wybierać się tu na jednodniową wycieczkę. Zamek ma swój urok i warto go zobaczyć będąc przejazdem.

 
Przed wejściem do kompleksu znajduje się sporych rozmiarów bezpłatny parking z którego można przejść się by zobaczyć rynek z zabytkowym ratuszem oraz kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
 

 

Warto dodać, że wstęp na dziedziniec kompleksu jest bezpłatny. Jeśli nie zależy Wam zbytnio na widokach to nie stracicie wiele jeśli nie zdecydujecie się na płatne zwiedzanie zbiorów w wieży. W chwili publikacji tego tekstu wstęp na dziedziniec zamku czynny jest od 8:00 do 22:00. Zwiedzanie wieży możliwe jest od poniedziałku do piątku od 10:15 do 15:15 i w weekendy od 13:15 do 17:15.
 

Koszt zwiedzania Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku to 10 zł za bilet normalny i 7 zł za bilet ulgowy. Niestety to całkiem sporo jak za to co jest tu pokazane, chociaż widok z wieży na okolicę jest naprawdę ładny. Na zamku można zorganizować sobie imprezę czy wesela.

 
Polecamy również: