O której odsłonięcie obrazu na Jasnej Górze? Godziny odsłonięcia i zasłonięcia

Wizyta w klasztorze na Jasnej Górze to dla wielu wierzących ważne przeżycie. Większość osób zwiedzających klasztor w Częstochowie wybiera się by zobaczyć słynny obraz znajdujący się w kościele. Wielu turystów zastanawia się o której odsłonięcie obrazu na Jasnej Górze. O której obraz jest odsłaniany, a o której zamykany? Sprawdźmy godziny!

Jeśli wybieracie się na Jasną Górę to warto pamiętać, że przez pewną część dnia obraz znajdujący się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej jest zasłonięty. Odsłonięcie obrazu następuje codziennie o godzinie 6:00 rano. Później w dni powszednie następuje zasłonięcie obrazu o godzinie 12:00, a w czasie świąt i uroczystości kościelnych o godzinie 13:30.

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej
Istnieje XV-wieczna legenda głosząca, że obraz został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na deskach stołu w domu Maryi w Jerozolimie. Inna legenda wschodnia sugeruje, że ikona mogła powstać w Jerozolimie, a później trafiła na Ruś, gdzie zyskała sławę cudów.

 

Później następuje ponowne odsłonięcie obrazu. Drugie w ciągu dnia odsłonięcie obrazu przypada na 13:30 w dni powszednie (czyli nie w sobotę) oraz w niedziele i uroczystości o godzinie 14:00.

Podsumowanie: pierwsze odsłonięcie obrazu na Jasnej Górze to godzina 6:00, a kolejne w zależności od tego czy to dzień powszedni czy święto lub uroczystość kościelna. W dni powszednie drugie odsłonięcie jest o 13:30, a w święta i uroczystości o 13:30.

 
Warto przeczytać również: