Czy w Pradze można pić wodę z kranu? Czy bezpieczna do picia?

W czasach galopującej inflacji wiele osób przestawia się na picie wody z kranu zamiast kupowania drogiej wody w butelkach. Wśród wielu osób jadących do Pragi znajdują się turyści, którzy zastanawiają się czy w Pradze można pić wodę z kranu. Czy woda z kranu w Pradze jest bezpieczna do picia?

Krótka odpowiedź na pytanie: czy w Pradze można pić wodę z kranu brzmi: tak. Można. Woda z kranu w Pradze jest uznawana za bezpieczną do picia i spełnia wszelkie normy obowiązujące w krajach Unii Europejskiej.

Woda z kranu w Pradze pobierana jest z dwóch głównych źródeł. Około 75% wody płynącej w Pradze pochodzi z rzeki Želivka ze zbiornika Švihov. Pozostałe 25% wody w kranach w Pradze pochodzi z podziemnego źródła Kárané. Przyjmuje się, że na południu miasta woda pochodzi z rzeki Želivka, niewielka część wodę z źródła głębinowego, a znaczna część miasta mieszankę obydwu wód.

Woda z obydwu źródeł jest kontrolowana zarówno w miejscu jej czerpania jak i już po dostarczeniu do czeskiej stolicy.

Warto jednak pamiętać, że na jakość wody ma wpływ nie tylko sama jakość wody ze źródła ale również sieć przesyłu i stan rur. W starych budynkach wyposażony w starą instalację wodociągową jakość wody może być niższa i w takim wypadku lepiej zakupić wodę w butelkach.

Podsumowanie: czy w Pradze można pić wodę z kranu? Woda w Pradze spełnia standardy jakościowe obowiązujące w Unii Europejskiej i według zapewnień przedstawicieli wodociągów jest bezpieczna do picia.

 
Polecamy również: