Kiedy Boże Ciało u prawosławnych?

Święto potocznie znane jako Boże Ciało jest dla członków kościoła katolickiego jednym z najważniejszych świąt w ciągu roku. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest w kościele rzymskokatolickim obchodzona w czwartek po święcie Trójcy Świętej. Jak jest w kościołach prawosławnych? Kiedy jest prawosławne Boże Ciało? Kiedy wypada Boże Ciało w kościołach na wschodzie?

 
Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy w bardzo niewielu krajach w tym w Polsce. Jak to wygląda w kościołach na wchodzie? Na Ukrainie w kościele grekokatolickim święto czasem nazywane jest świętem Eucharystii.
 
Generalnie rzecz biorąc w kościele prawosławnym Boże Ciało nie jest obchodzone tak jak w kościele rzymskokatolickim czyli w jedenasty dzień po Zesłaniu Ducha Świętego lub w 60 dzień po Wielkanocy.
 
Boże Ciało pojawiło się po rozłamie chrześcijaństwa i większość kościołów wschodu go nie obchodzi. Z punktu widzenia prawosławnej duchowości święto Bożego Ciała jest niepotrzebne i dlatego nie jest obchodzone. Pojawia się ono czasem w zachodnich rytuałach kościoła wschodniego na przykład na Ukrainie ale na przykład w Rosji już go nie uświadczymy. Warto jednak pamiętać, że Boże Ciało nie jest dniem wolnym od pracy na Ukrainie.
 
Jeśli chcemy dowiedzieć się kiedy jest prawosławne Boże Ciało w tych kościołach, które go obchodzą to wyliczamy to tak samo jak w kościele rzymskokatolickim i wypada ono w czwartek jedenasty dzień po Zesłaniu Ducha Świętego lub w 60. dzień po Wielkanocy z tym, że bierzemy datę prawosławnej Wielkanocy z danego roku..

 
Polecamy również: