15 rzeczy z Cancun i Meksyku. Co warto kupić i przywieźć?

Ostatnimi czasy Meksyk stał się popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Wiele osób planujących wakacje w Meksyku zastanawia się co warto kupić w Meksyku. Co przywieźć z Meksyku? Co kupić do Polski? Jakie pamiątki przywieźć z Meksyku? Sprawdźmy co kupić na zakupach w Meksyku.

 


Tequila

 
Najbardziej oczywistym produktem, który warto kupić w Meksyku jest tradycyjna tequila. Czym dokładnie jest tłumaczyć chyba nie trzeba. Alkoholowy napój przygotowany jest ze sfermentowanego soku agawy i od 2006 roku wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Ile kosztuje tequila w Meksyku? Zależy oczywiście na jaką markę i pojemność się zdecydujemy. Najtańsze jak Tequila Newton to koszt około 199 peso za 0,5 litra. Tequila Jose Cuervo Especial Plata o pojemności 990 ml kupimy za 379 peso. Butelka trunku ze średniej półki to koszt około 3-4 tysięcy, Najdroższe potrafią kosztować więcej niż cały wyjazd do Meksyku.

 


Mezcal


 
Mezcal to kolejna alkoholowa propozycja zakupów w Meksyku. Napój podobny jest do wspomnianej wcześniej tequili ale różni się tym, że zamiast wyłącznie soku agawy do mezcala dodawany jest również rdzeń agawy. Popularnym dodatkiem do butelek są larwy ciem i owadów. Alkohol, w małej butelce, nie należy do drogich.

 


Achiote


 
Kolejną ciekawą i dość tanią rzeczą, którą warto kupić w Meksyku jest meksykańska pasta achiote. Nadaje się jako przyprawa i barwnik do meksykańskich potraw, które po powrocie z wycieczki będziemy chcieli zrobić sobie we własnym domu. Małe opakowanie kupimy w zwykłym sklepie spożywczym już za około 15 MXN.

 


Sos mole


 
Nie ma kuchni meksykańskiej bez sosu mole. Podstawą sosu jest papryczki, pieprz, cynamon, kminek oraz najróżniejsze dodatki. W dzisiejszych czasach do kupienia sos z dodatkiem na przykład migdałów czy awokado. Niewielki słoiczek sosu nie uszczupli budżetu przeznaczonego na wyjazd do Meksyku.

 


Czekolada i kakao

 
Wybory czekoladowe kojarzą nam się z Petrem Poroszenką, kojarzą się Szwajcarią, kojarzą się też z Belgią ale również w Meksyku produkcja czekolady i kakao stoi na wysokim poziomie. Wśród popularnych meksykańskich firm produkujących czekoladę i wyroby czekoladowe można wymienić producentów takich jak Ricolino, Nutresa, Turin czy Ibarra. Za czekoladkę

 


Koc meksykański


 
Jeśli dysponujemy budżetem nieco większym niż ten przeznaczony na zakupy spożywcze to możemy zainwestować w meksykańskie rękodzieło. Pierwszym z tego typu produktów, które nie staną się tylko zbieraczami kurzu są koce. Charakterystyczny koc sarape z Meksyku będzie pamiątką funkcjonalną. Ewentualnie możemy go powiesić na ścianie i traktować jako ozdobę.

 


Xtabentún

 
Anyżkowy smak nie każdemu pasuje. Jeśli nie należycie do jego zwolenników to możecie od razu przejść do następnej pozycji. Jeśli lubicie go to z Meksyku warto przywieźć mniej popularny trunek czyli xtabentún. Anyżkowy liker z miodu i nasion anyżu z dodatkiem rumu. Likier o charakterystycznym kolorze nadaje się np. jako dodatek do drinków.

 


Sombrero


 
Czym jest sombrero wyjaśniać nie trzeba. Tradycyjny słomkowy lub filcowy kapelusz dostaniemy w najróżniejszych wzorach i kolorach. Dobrą pamiątką są też miniaturowe sombrera nadające się by zrobić z nimi śmieszne zdjęcia kota, psa, królika czy innego zwierzątka domowego.

 


Kahlúa


 
Jaki alkohol jeszcze można kupić w Meksyku? Prosto z meksyku pochodzi bardzo popularny w europie kawowy likier Kahlúa produkowany w meksykańskim Veracruz. W składzie trunku znajduje się cukier, kawa z nasion arabica oraz rum. Idealny składnik do drinków w tym do słynnego Espresso Martini. Pamiętajmy jednak, że decydując się na zakup alkoholu w Meksyku do UE możemy przywieźć niewielką jego ilość, więc wybór jest trudny.

 


Marakasy


 
Z pamiątek z Meksyku, które po przyjeździe będą się kurzyć i zajmować miejsce, wymienić można jeszcze marakasy. Im bardziej zdobione tym bardziej będą kojarzyć się z wycieczką. Marakasy to idiofon, którego puszka rezonansowa wypełniona jest nasionami lub kamyczkami. Na instrumencie gramy po prostu go potrząsając.

 


Kawa


 
Meksyk nie wszystkim kojarzy się z uprawą kawy. Nie każdy, poza osobami znającym się na kawie, wie że kawa uprawiana jest aż w 15 stanach w Meksyku. Najwięcej upraw znajduje się w stanie Chiapas. W Meksyku najczęściej uprawiana jest arabica. Robusta stanowi tu tylko kilka procent upraw. Kawa z Meksyku to często kawa o wysokiej jakości i smaku cenionym przez smakoszy, więc warto kupić ją na miejscu.

 


Dia de los Muertos


 
2 listopada w Meksyku obchodzone jest specyficzne święto – Dzień Zmarłych. W przeciwieństwie do znanego w Polsce dnia zadusznego Dzień Zmarłych w Meksyku ma formę zabawy, a jego obchody wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
 
Wraz z obchodami Dia de Muertos przygotowywane są najróżniejsze rzeźby ludowe, dekoracje, pamiątki i ozdoby z motywami śmierci. Tego typu pamiątka może być naprawdę niezwykłym suwenirem z Meksyku więc do Meksyku warto wybrać się z początkiem listopada by zobaczyć obchody na własne oczy. Pamiątki w niektórych miejscach da się kupić przez cały rok.

 


Rękodzieło


 
Meksyk nie należy do najdroższych krajów świata więc wybierając się na wakacje warto tu rozglądnąć się za unikatowym rękodziełem. Wszelkiego rodzaju figurki, ceramika, stroje ludowe, szkło czy biżuteria mają tu nie tylko unikalny, egzotyczny dla nas charakter ale też całkiem dobre ceny.

 


Wanilia


 
Meksyk kojarzy się z ostrymi przyprawami i kuchnią odbiegającą od słodyczy ale warto zwrócić uwagę również na to, że w Meksyku kupić można również wanilię i ekstrakty waniliowe. Co więcej roślina pochodzi właśnie z terenów Meksyku (oraz Belize). Warto jednak pamiętać, że kupując wanilię w Meksyku należy zachować szczególną ostrożność bowiem produkty bywają często fałszowane. Warto też zwrócić uwagę

 


Cukierki


 
Jeśli szukamy taniego prezentu który warto kupić w Meksyku to możemy zastanowić się nad zakupe… słodyczy. W Meksyku upimy najróżniejsze cukierki i słodycze firm takich jak Lorena, Tama Roca, Laposse czy Pulparindo. Zaletą zakupu słodyczy jest to, że są tanie i jest ich dużo. Idealne dla kolegów z pracy.

 
Polecamy również: