Jaka religia w Bośni i Hercegowinie? Wyznanie w Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina od niedawna staje się popularnym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych więc wielu Polaków chce dowiedzieć się nowych rzeczy o Bośni i Hercegowinie. Wiele osób zastanawia się jaka jest religia w Bośni i Hercegowinie. W co wierzą w Bośni? Jaka religia dominuje w Hercegowinie? Sprawdźmy to!

 
Bośnia i Hercegowina to specyficzny kraj podzielony między dwie duże religie. Która religia stanowi większość w Bośni i Hercegowinie? To zależy na jakie dane popatrzymy.
 
Według danych Pew Research najpopularniejszą religią w Bośni i Hercegowinie jest islam wyznawany przez 52% badanych. Na pozostałych miejscach jest kościół prawosławny mający 35%, a także katolicyzm 8%. Brak przynależności zadeklarowało 3% badanych, a pozostałe religie to 1%.
 
Według danych przedstawianych przez Departament Stanu USA islam nie jest religią dominującą. Według tych danych 52% mieszkańców Bośni i Hercegowiny to członkowie kościołów chrześcijańskich (w tym 69,2% z nich to prawosławni 28,8% to katolicy i 2% protestanci), a islam wyznaje 45% badanych.
 
Według Joshua Project islam to 49,8%, a chrześcijaństwo to 49,6%.
 
Jak widać w zależności od badań wyniki są różne. Można więc przyjąć, że kraj jest podzielony po połowie między islamistów i chrześcijan.
 
Podsumowanie: jaka jest religia w Bośni i Hercegowinie? Kraj jest podzielony między islamistów i chrześcijan, głownie wschodnich obrządków.

 
Polecamy również: