Czy w Bułgarii można płacić euro? Czy można w dolarach?

Wiele osób wybierających się na wakacje w Bułgarii zastanawia się jakie pieniądze wziąć od Bułgarii i czy w Bułgarii można płacić euro. Temat pieniędzy w Bułgarii już poruszaliśmy ale dziś jeszcze raz odpowiemy na zadane powyżej pytania. Jak to jest z płaceniem w Bułgarii? Czy można w euro albo w dolarach?

 
Wnikliwi czytelnicy Kawiarniany.pl wiedzą już dobrze, że waluta w Bułgarii to bułgarski lew. Bułgaria jest w Unii Europejskiej więc temat może być dla niektórych mylący. Jakie więc pieniądze należy zabrać?
 
Jeśli wybieracie się do Bułgarii to wciąż jeszcze nie ma co nastawiać się na płacenie w euro. Owszem – Bułgaria i Chorwacja kierują swoje kroki w stronę przystąpienia do strefy euro ale kraje jeszcze się w niej nie znajdują. Czy znaczy to, że w Bułgarii nie można płacić w euro? Oczywiście – nie.
 
Tak jak i w niektórych miejscach w Polsce tak i w Bułgarii znajdą się sklepy, stacje benzynowe czy hotele, które akceptują płatność w euro. Należy jednak pamiętać, że kurs wymiany w przypadku płacenia w euro będzie dla nas niekorzystny, często znacznie gorszy niż w kantorze czy przy wymianie waluty przy płatności kartą.
 
Wybierając się do Bułgarii można płacić w euro w niektórych miejscach ale jeśli zależy nam na oszczędnościach to lepiej tego nie robić. Latem 2020 roku Chorwacja i Bułgaria włączyły swoje waluty do mechanizmu wzajemnej stabilizacji walut co tak właściwie jest zdecydowanym krokiem w drodze ku przyjęciu euro.
 
Kiedy Bułgaria przyjmie euro? Wstąpienie do ERM II oznacza, że prawdopodobnie euro w Bułgarii i w Chorwacji pojawi się w 2023 roku.

 

Polecamy również: