Czy Tłusty Czwartek jest tylko w Polsce? Gdzie jest jeszcze?

Każdego roku jednym z wyjątkowych dni w Polsce jest Tłusty Czwartek czyli ostatni czwartek przed rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu. Jakie są polskie zwyczaje i tradycje związane z Tłustym Czwartkiem wie prawie każdy, ale nie każdy wie czy Tłusty Czwartek jest tylko w Polsce. Czy Tłusty Czwartek jest w innych krajach? Jakie są zwyczaje?

 

Tłusty Czwartek nie jest tradycją wywodzącą się z Polski, a po prostu z krajów chrześcijańskich. Jest to zwyczaj bezpośrednio związany z nadejściem okresu Wielkiego Postu. Obchodzony jest więc również w innych miejscach na świecie, chociaż nie wszędzie ma taki wymiar jak w Polsce.
 

Tłusty Czwartek, czyli Weiberfastnacht, obchodzony jest w Niemczech w Nadrenii, w dość nieformalny sposób. Zamiast zajadania się tłustymi słodyczami tutaj według tradycji kobiety przebierały się za stare baby i świętowały we własnym gronie. Dziś obchody rozpoczynają się o 11:11 i skupiają na spotykaniu się w pubach. Jest to też ważny dzień tam, gdzie mieszkają katolicy.
 
W Grecji Tłusty Czwartek to Tsiknopempti i nie polega na jedzeniu pączków, a na spożywaniu pieczonego i grillowanego mięsa.
 
Libańscy katolicy w czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu świętują Khamis el Sakara. Zamiast pączków i fawrków spożywają duże ilości napojów alkoholowych.
 

W Hiszpanii obchodzony jest Jueves Lardero. W różnych częściach kraju świętowany jest inaczej najczęściej w formie specjalnych wydarzeń pod chmurką, których ważnym elementem jest jedzenie na przykład kiełbasy, bułek, jaj na twardo lub kiełbasy jajecznej i hiszpańskich bunuelo.

 

Podsumowanie: czy Tłusty Czwartek jest tylko w Polsce? Ostatni czwartek przed rozpoczęciem Wielkiego Postu to ważny dzień dla osób religijnych w różnych zakątkach świata. Zwyczaje znane z Polski są jednak w pewien sposób unikatowe dla naszego kraju.

 
Polecamy również: