Enoteka Pergamin, Grodzka – wino, cygara i rekomendacja z przewodników

Enoteka Pergamin, Grodzka – wino, cygara i rekomendacja z przewodników

Restauracje polecane w Przewodniku Michelin większości osób kojarzą się z miejscami w których za obiad trzeba zapłacić całkiem sporo. Nie jest to do końca prawda. W gronie krakowskich restauracji wyróżnionych w słynnym przewodniku są też miejsca, które wcale nie należą do najdroższych. Wśród nich znajduje się m.in. Enoteka Pergamin przy ul. Grodzkiej. Jakie są ceny i menu w popularnej restauracji?

 


Enoteka Pergamin – klimat i wystrój

Jak większość lokali na Starym Mieście w Krakowie również Enoteka Pergamin mieści się w miejscu o historycznym znaczeniu. Na rogu Grodzkiej i Poselskiej stoi Dom Wita Stwosza znany jako Kamienica Miączyńska. Restauracja położona jest na parterze, a na dole znajduje się pokój do palenia cygar oraz piwniczka z winem.
 
restauracja w krakowie z winem
 
Sugerując się nazwą restauracji łatwo zgadnąć jaki będzie jej wystrój. Wszystko podporządkowane jest motywowi wina. Ważnymi elementami wystroju są drewniane beczki i wiele półek z winem. Ciekawostką, która może się podobać, a może się również nie podobać jest otwarta kuchnia.
 
Oczekując na posiłek widzimy jak jest przygotowany. Na szczęście we wnętrzu jest dobra wentylacja i ubrania nie przesiąkają gotowanymi potrawami. Uwagę przykuwa lodówka z wędlinami i serami, które można kupić na wynos. Enoteka Pergamin zakwalifikować można jako winiarnię lub restaurację premium casual. Stoliki nie są nakryte białymi obrusami, a atmosfera nie wymaga zakładania garnituru, smokingu czy fraku. W ciepłych miesiącach można siąść w niewielkim ogródku przy ul. Grodzkiej ale ze względu na tłumy i przejeżdżające tędy dorożki lepiej chyba ograniczyć się do wnętrz Enoteki.

 


Enoteka Pergamin – ceny i menu


Restauracja chwali się naciskiem na regionalne specjał. W karcie dań znalazło się wiele pozycji, które można z powodzeniem dzielić między biesiadników takich ja deski serów i wędlin, tapasy czyli przekąski w formie chociażby pasztetu z kaczki, smalcu z mangalicy czy śledzi w cenach w granicach od 8 do 9 zł za zestaw oliwek. Do tego niewielkie dania takie jak placki ziemniaczane, maczanka po krakowski, żeberka boczniaki z masłem czy pstrąg z Zawoi i blina żytnia. Wszystko w granicach 15-16 zł. Droższy tylko tatar wołowy z jajkiem przepiórczym w cenie odpowiednio 18 zł za małą i 36 zł za dużą porcję.
 

 
W karcie dań także zupy i makarony (poniżej 40 zł). Wśród dań głównych pierś z kaczki, z kurczaka, pierogi z kaczki, polędwica wieprzowa czy małże. Wszystkie dania główne poniżej 50 zł co jest naprawdę dobrą ceną jak na lokalizację i klasę lokalu. W karcie jeden deser – wywodząc się z francuskiego Chateau de Chantilly krem tu serwowany z białą czekoladą, owocami, kruszoną bezą i konfiturą z rabarbaru. Jest też pizza w cenach zupełnie nie odbiegających od krakowskiej normy.
 

 
W Enotece Pergamin często pojawia się również czasowe menu dostosowane do wina, które jest wówczas jego motywem przewodnim.
 
Zaletą Enoteki Pergamin jest to, że lokal serwuje na kieliszki prawie wszystkie wina, które znajdują się w ofercie sklepu w cenach takich samych jak sklepowe. W opisie w Przewodniku Michelin czytamy, że win jest ponad 400. Karta win Enoteki Pergamin otrzymała również wyróżnienie magazynu Wine Spectator. Na uwagę zasługuje też spora karta cygar.

 


Enoteka Pergamin – podsumowanie

Enoteka Pergamin to jedno z ciekawszych miejsc na Starym Mieście w Krakowie. W przeciwieństwie do wielu lokali położonych przy turystycznych ciągach w Krakowie nie jest to żadna pułapka na turystów. Nie jest to może wybitnie wyszukana restauracja z cenami powalającymi na kolana ale zapewnia jednak wysoką jakość serwowanych dań, interesujące menu i bardzo bogatą ofertę wina. Połączenia pojawiające się w menu zdecydowanie zadowolą podniebienia, które szukają czegoś bardziej wyszukanego niż schabowy z kapustą.
 
Lokal cechuje przyjazna atmosfera, obsługa jest w porządku i jest w stanie doradzić odpowiednie wino do zamówionego posiłku. Nada się dla tych, którzy narzekają że w wyższej klasy lokalach podawane są “małe” porcje. Tu porcje są spore. Zaletą są też niskie ceny. Obiad składający się z przystawki, dania głównego, deseru i kieliszka wina zapłacimy w granicach 100 złotych. Enoteka Pergamin czynna jest w godzinach od 12:00 do 22:00 od poniedziałku do środy oraz od 12:00 do 23:00 od czwartku do niedzieli.

 
Warto przeczytać również: