Co lepsze hotel czy apartament? Co lepsze na podróż? Co wybrać?

Wiele osób zastanawia się czy na wakacje lepiej wybrać hotel czy apartament. Co jest lepsze hotel czy apartament? Jakie są zalety apartamentów, a jakie hoteli? Jakie wady? Sprawdźmy!

Tekst zostanie podzielony na zalety apartamentów oraz ich wady, a także zalety hoteli oraz ich wady. Ostateczną decyzję i tak każdy musi podjąć we własnym zakresie ale być może pomoże to w rozważaniach co jest lepsze: hotel czy apartament.

 


Zalety wynajmu apartamentów

Decydując się między wyborem apartamentu a hotelu trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników rozpoczynając od budżetu na wyjazd, przez miejsce do którego się udajemy, a nawet własną osobowość czy cel wyjazdu. Oto kilka naszym zdaniem niezaprzeczalnych zalet apartamentów nad hotelami.

 
Kamienica Królewska we Lwowie
 


1. Koszt wynajmu

Wynajem wysokiej klasy apartamentu będzie zdecydowanie tańszy niż pobyt w luksusowym hotelu. Za kilkaset złotych za dobę można wynająć naprawdę duże mieszkanie. Dodatkową zaletą mieszkania jest to, że w kilkupokojowym mieszkaniu może zatrzymać się kilka osób. To jeszcze jedna możliwość podzielenia się kosztami i tak niższymi niż przy wynajmie w hotelu. Osoby, których nie stać na wakacje na wyższym poziomie wynajmując mieszkanie mogą do niego zabrać jedzenie z domu, a więc oszczędzić jeszcze więcej na śniadaniach, obiadach i kolacjach.

 


2. Lokalizacja

Apartamenty ulokowane są w każdym dużym turystycznym mieście na świecie. Mieszkań na wynajem znajdziemy zdecydowanie więcej, niż hoteli. Daje nam to możliwość znacznie szerszego wyboru lokalizacji miejsca w którym się zatrzymamy. Jeśli żaden z hoteli nie oferuje widoku na upatrzoną atrakcję turystyczną mieszkanie może taki widok oferować. Wystarczy wybrać odpowiednie.

 


3. Atmosfera i prywatność

Obsługi hotelowej zwykle i tak nie interesuje kto, z kim, kiedy i gdzie ale jeśli mamy zamiar bliżej poznać przedstawicieli lokalnej społeczności chętnych na bliższe poznawanie się z przyjezdnymi to atmosfera zwykłego udania się do wynajętego mieszkania na 100% będzie tutaj czynnikiem przemawiającym za wynajmem apartamentu, a nie pokoju w hotelu. W apartamencie czujemy się bardziej jak w domu, więc może to być zaletą zwłaszcza przy dłuższym pobycie. Warto też pamiętać, że mieszkania są zwykle zdecydowanie większe od pokojów o niskim, standardowym lub średnim standardzie.

 


Zalety korzystania z hoteli

Hotel to przede wszystkim odskocznia od zwykłego monotonnego życia w domu czy mieszkaniu ale również przede wszystkim wygoda. Jakie jeszcze są zalety hoteli?

 

 


1. Dostępność

Jeśli jesteśmy w podróży i obawiamy się problemów takich jak opóźnione loty, korki czy kolejki na granicach to hotel jest wyborem ułatwiającym podróż. Nie wszystkie apartamenty umożliwiają bezkontaktowy odbiór kluczy. Często trzeba umówić się z właścicielem lub wysłaną przez niego sprzątaczką na konkretną godzinę. W hotelu tego problemu nie ma. Całodobowa recepcja umożliwia nam przyjazd o dowolnej porze. Prosto do hotelu bez żadnych zmartwień. Hotelu zwykle też, poza ekstremalnymi przypadkami całkowitego obłożenia, nie trzeba zamawiać z gigantycznym wyprzedzeniem. Pokoi starczy dla każdego. Wymarzone mieszkanie do wynajęcia jest tylko jedno.

 


2. Wygoda

Wynajmując hotel nie interesuje nas kompletnie nic. Wynajem samochodu, zamówienie taksówki, rezerwacja stolika w dobrej restauracji czy biletów na imprezę? Tym zajmie się recepcja hotelowa lub konsjerż. Szukanie parkingu w mieście? Hotel zwykle dysponuje własnym. Śniadanie, obiad, kolacja? Wszystko możemy bez trudu zamówić do pokoju nawet nie wychodząc z łóżka. W obiekcie zwykle jest też siłownia, basen czy usługi fryzjerskie i kosmetyczne. Nie musimy ich szukać w mieście, którego nie znamy.
 

 

Pranie i prasowanie też możemy zamówić, a – co jest zaletą zwłaszcza przy dłuższym pobycie – codzienne sprzątanie zostawiamy pokojówkom. Jeśli mamy nietypowe życzenia to obsługa hotelu bez problemu będzie w stanie je załatwić. Wynajmując mieszkanie jesteśmy zwykle zdani tylko na siebie.

 


3. Bezpieczeństwo

Hotel, a zwłaszcza hotel należący do dużej międzynarodowej sieci o uznanej pozycji, jest rozwiązaniem bezpieczniejszym. Zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo nasze własne na przykład w kraju o niestabilnej sytuacji politycznej, jak także bezpieczeństwo rzeczy pozostawionych w pokoju. W pokoju mamy sejf, sejfem dysponować może też sam hotel. Rzeczy są bezpieczniejsze niż w mieszkaniu do którego dorobić klucze mogłyby sobie nieznane nam sprzątaczki, albo nawet poprzedni wynajmujący. W hotelu nie musimy też martwić się o pomoc w razie awarii wody, prądu czy internetu. Recepcja jest na parterze.
 
Restauracja Mon Chef, Hotel Astoria, Lwów
 


Co wybrać – apartament czy hotel?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno apartamenty jak i hotele mają swoje wady i zalety. Każdy powinien samodzielnie podjąć decyzję analizując cel podróży, koszty i jej warunki. Na dłuższe pobyty trwające kilka tygodni, długie delegacje albo tymczasowe przeniesienie się do innego miasta lepszym wyborem jest mieszkanie, ale jeśli podróżujemy intensywnie, nie mamy zbyt wiele czasu i chcemy pozbyć się wszystkich problemów i po prostu odpocząć to hotel jest zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem. Tutaj poczytacie nasz poradnik dotyczący wynajmu apartamentów na Airbnb.

 

Polecamy również: