Czy w hotelu daje się napiwki? Komu napiwek w hotelu?

Wiele osób zastanawia się czy w hotelu daje się napiwki. Czy i komu daje się napiwek w hotelu? Czy w hotelu trzeba dawać napiwek? Sprawdźmy to!

 
Na początek warto zadać sobie pytanie czy napiwki w hotelu są obowiązkowe. Nie są. W żadnym miejscu napiwki nie są obowiązkowe, a jeśli znaleźliście takie w którym są to idźcie gdzie indziej. Napiwek zależy od dobrej woli gościa. Kelnerzy, boje hotelowi, portierzy, pokojówki czy jakiekolwiek inne osoby pobierają za swoją pracę pieniądze i są legalnie zatrudnieni.
 
Przed podróżą warto też sprawdzić czy kultura kraju do którego jedziemy uznaje dawanie napiwków. W niektórych miejscach napiwek nie zostanie przyjęty, a jego dawanie bywa niekulturalne. Takimi krajami są na przykład Korea Południowa, Japonia czy Chiny, Izrael, Singapur czy Szwajcaria.
 
Komu w hotelu dawać napiwek? Jeśli obsługa hotelu zaskoczyła Was czymś ponad standardowe obowiązki to można zostawić je pokojówkom, konsjerżowi czy kelnerom w hotelu. Nie ma jednak takiego obowiązku. Jaki napiwek? Zwyczajowo uznaje się 10% wartości rachunku na przykład w restauracji.

 

Polecamy również: