Wyjazd na Ukrainę jeszcze trudniejszy. Zmiana na granicach

Wyjazd na Ukrainę jeszcze trudniejszy. Zmiana na granicach

Do tej pory przez wiele czasu cudzoziemcy jadący na Ukrainę mogli wjechać normalnie jeśli kraj z którego jadą znajdował się na tak zwanej Zielonej Liście. Wjazd z kraju z tak zwanej Czerwonej Listy wymagał odbycia kwarantanny lub przyjazdu z wynikiem testu. Teraz sytuacja na granicy Ukrainy zmieniła się. Co potrzebne do wyjazdu na Ukrainę? Jakie są nowe zasady wjazdu na Ukrainę dla Polaków i nie tylko w marcu i kwietniu 2021?

 
Poza dokumentami koniecznymi do wyjazdu na Ukrainę potrzeba mieć również ubezpieczenie zdrowotne ale nie tylko. Wszyscy cudzoziemcy jadący na Ukrainę muszą teraz mieć wyniki testu PCR wykonanego nie później niż 72 godziny przed wjazdem do kraju. Dla Polaków jadących z Polski to akurat niewielka różnica bo od grudnia Polska, notująca zdecydowanie więcej zakażeń, znajdowała się nieprzerwanie na Czerwonej Liście.
 
Wymóg posiadania testu odnosi się teraz do wszystkich cudzoziemców, a nie tylko tych z krajów z Czerwonej listy. Nie są to jedyne zmiany na granicach Ukrainy. Pozostałe dotyczą jednak obywateli Ukrainy.
 
Od tej pory wymóg odbycia 14 dniowej kwarantanny dotyczy również obywateli Ukrainy wracających do kraju. Kwarantanna jest wymagana niezależnie czy obywatel Ukrainy wraca z kraju z wcześniejszej Czerwonej Listy czy z Zielonej Listy. Z kwarantanny zwolni oczywiście negatywny wynik testu albo bycie w specjalnej grupie osób wyłączonych z obowiązkowej kwarantanny. Ukraińcy wracający do kraju muszą zainstalować specjalną aplikację na smartfonie. Jeśli tego nie zrobią odbędą ją w specjalnie do tego przygotowanym miejscu. Oczywiście negatywny wynik testu po przyjeździe zwalnia z kwarantanny.
 
Przepisy zawsze mogą się zmienić i jeśli tekst nie został zaktualizowany to aktualnych informacji trzeba szukać na stronie traveltoukraine.org albo na stronach ukraińskich ministerstw.
 
Polecamy również: