Dzień Babci i Dziadka 2021. Kiedy jest? Jaka data? za ile?

Dzień Babci i Dziadka 2021. Kiedy jest? Jaka data? za ile?

W styczniu poza Nowym Rokiem i świętem Trzech Króli nie ma zbyt znaczących świąt, które są dniami wolnymi od pracy. Nie znaczy to oczywiście, że nie ma świąt nietypowych. Są! W styczniu 2021 roku wypada Dzień Babci i Dzień Dziadka. Kiedy dokładnie jest? Kiedy będzie Dzień Babci i Dzień Dziadka kiedy wypada? Sprawdźmy daty w styczniu 2021 roku. Kiedy jest Dzień Babci i Dzień Dziadka w innych krajach?

 

W Polsce w styczniu wypadają dwa nietypowe święta – Dzień Babci i Dzień Dziadka. Nie są to święta tak ważne by stały się dniami ustawowo wolnymi od pracy. Dzień Babci wypada 21 stycznia 2021 roku we czwartek, a w piątek 22 stycznia w 2021 roku wypada Dzień Dziadka. Ani Dzień Dziadka ani Dzień Babci nie są starymi świętami, to wymysł powojenny.
 
Od kiedy jest Dzień Babci i Dzień Dziadka w Polsce? W Polsce obydwa święta pojawiły się za komuny. Po raz pierwszy na pomysł ustanowienia Dnia Babci w styczniu wpadł komunistyczny tygodnik Kobieta i Życie, później dołączyły do niego pozostałe PRL-owskie gazety. Przyjmuje się, że Dzień Babci obchodzony jest w Polsce od lat 60. ubiegłego wieku. Niedługo po Dniu Babci władze wpadły na pomysł Dnia Dziadka.
 
Dzień Babci i Dzień Dziadka w innych krajach również bywa świętowany ale rzadko. Nie jest to żadne znaczące święto. Wraz z polskim Dniem Babci obchodzony jest Dzień Babci w Brazylii i Bułgarii. W marcu świętowany jest we Francji, w lipcu świętowany jest w Hiszpanii, w październiku w Rosji.
 
W krajach anglosaskich nie istnieje podział na Dzień Babci i Dzień Dziadka. W USA i Kanadzie świętowany est National Grandparents Day wypadający w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które w USA i Kanadzie obchodzi się w pierwszy poniedziałek września. W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day wypada w pierwszą niedzielę października.

 
Większość pozostałych krajów świata nie ma rozdziału na Dzień Babci i Dzień Dziadka i również świętowany jest jako jeden dzień wspólny dla obydwu płci. Podsumowując: Kiedy jest Dzień Babci? 21 stycznia 2021 roku. Kiedy jest Dzień Dziada? 22 stycznia 2021 roku.

 
Polecamy również: