Kiedy jest najdłuższy dzień w roku? Najdłuższy dzień, najkrótsza noc 2021

Długie noce i krótkie dni to prawdziwa zmora długich zimowych miesięcy. Nadchodzi jednak lato, a wraz z jego początkiem tak zwane przesilenie letnie czyli najkrótsza noc i najdłuższy dzień w roku. Kiedy jest najdłuższy dzień 2021 roku? Kiedy jest najkrótsza noc w roku? Kiedy wypada przesilenie letnie w 2021 roku? Sprawdźmy daty.

 

Przesilenie letnie znane też jako przesilenie czerwcowe to dzień w którym biegun północny jest bliżej Słońca niż biegun południowy. Przesilenie letnie to też dzień w którym to właśnie dzień jest najdłuższy w roku, a noc najkrótsza. Wiele osób zastanawia się kiedy dokładnie wypada najdłuższy dzień w roku.
 
Najdłuższy dzień w 2021 roku wypada w dniu przesilenia letniego czyli 21 czerwca 2021 roku. Warto jednak pamiętać, że data przesilenia letniego jest wędrująca. Przesilenie letnie w 2022 i 2023 roku również wypada 21 grudnia ale już w 2024 roku przesilenie letnie będzie o dzień wcześniej.
 
Ile trwa najdłuższy dzień w roku? Tak samo jak z datą wschodu i zachodu słońca ciężko jednoznacznie powiedzieć ile trwa najdłuższy dzień w Polsce bowiem długość dnia zależy od szerokości geograficznej. Najkrótszy najdłuższy dzień na południu potrwa 16 godzin i 12 minut, a mieszkańcy północnych regionów Polski mogą cieszyć się nawet 17 godzinami i 20 minutami najdłuższego dnia 2021 roku.
 
Polecamy również: