Kiedy są Walentynki? Walentynki 2021 data

Kiedy są Walentynki? Walentynki 2021 data

Walentynki są jednym z najbardziej komercyjnych i jednocześnie najbardziej sympatycznych świąt. Kiedyś nie były znane i popularne w Polsce ale od lat sukcesywnie się to zmienia. Kiedy są Walentynki? Kiedy wypadają Walentynki w 2021 roku? Skąd się wzięły Walentynki i skąd przyszły do Polski? Jaka jest ich historia? Czy Walentynki to wolne od pracy?

 

Walentynki to święto zakochanych, którego nazwa wywodzi się od św. Walentego wspominanego w ten sam dzień przez kościół katolicki. Walentynki czyli dzień zakochanych przypadają na 14 lutego. W 2021 roku i w każdym innym roku data Walentynek jest taka sama.

 
Samo święto wywodzi się już ze średniowiecznej Europy. Jak to zwykle bywa w przypadku współczesnych świąt i dni obchodzonych przez kościół katolicki samo święto ma zdecydowanie starsze korzenie i wywodzi się z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

 
Brytyjczycy zaś twierdzą, że to brytyjskie święto rozsławione przez Waltera Scotta. Przez wiele lat Walentynki nie były obecne w Polsce w sensie w jakim znamy je obecnie. Pojawiły się w szerszej świadomości dopiero po upadku epoki PRL-u w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Warto podkreślić, że mimo międzynarodowego wymiaru Walentynek “święto zakochanych” nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy w żadnym kraju na świecie w którym są świętowane.

 
Wielu zatwardziałych katolików uważa, że Walentynki to obce kulturowo święto wyniszczające polskie tradycje. Walentynki krytykowane są też za komercjalizację. Krytykowane są i zakazane również przez wyznawców Islamu. Podsumowując: kiedy są Walentynki? Data Walentynek to 14 lutego.

 
Polecamy również: