Czy 1 stycznia 2021 roku jest post? Czy post obowiązuje?

Nowy Rok jest dniem wyjątkowym. W 2021 roku 1 stycznia wypada w piątek, a piątek dla wielu osób wyznających religię rzymskokatolicką jest dniem tradycyjnego postu. Czy w Nowy Rok 1 stycznia 2021 roku jest post? Czy post dziś obowiązuje? Czy jest dyspensa? Sprawdźmy to!

 

Nowy Rok dla wielu katolików to dzień wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze to oczywiście dzień w którym zaczyna się nowy rok, a po drugie 1 stycznia jest jednym z tak zwanych świąt nakazanych i obowiązkowy jest udział we mszy świętej.
 
Dodatkowo 1 stycznia 2021 roku wypada w piątek. Czy oznacza to, że 1 stycznia 2021 roku jest post? Czy post obowiązuje? Jeśli zastanawiacie się nad tym to mamy dla Was odpowiedź: tym razem w piątek 1 stycznia 2021 roku post nie obowiązuje i jest dyspensa. Dlaczego post nie obowiązuje w Nowy Rok?
 
Piątek 1 stycznia 2021 roku to dzień wyjątkowy właśnie z powodu tego, że wypada weń uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego post jest zniesiony, jeśli w piątek wypada uroczystość.

 
Polecamy również: