Kwarantanna z Ukrainy? Czy jest? Od kiedy? Do kiedy? Ile dni?

Według nowego rozporządzenia osoby przekraczające zewnętrzną granicę UE będą musiały poddawać się 10 dniowej kwarantannie. Od kiedy kwarantanna po powrocie z Ukrainy? Czy jest kwarantanna po powrocie z Ukrainy?

 

Na stronach służb, które cytują nowe rozporządzenie wchodzące w życie 28 grudnia czytamy:
 

Z kwarantanny nie będą już zwolnieni Polacy, obywatele państw UE, EOG oraz Szwajcarii przekraczający polską granicę, stanowiącą granicę zewnętrzną UE

 

Od kiedy kwarantanna z Ukrainy i spoza EU? Osoby przyjeżdżający spoza Unii Europejskiej w dniach od 28.12.2020 do 17.01.2021 będą objęte 10 dniową kwarantanną. Tyczy się to osób przyjeżdżających do Polski spoza Unii Europejskiej.
 
Z niektórych krajów nie należących do Unii Europejskiej nie da się wrócić do Polski przez terytoria inne, niż należące do Unii Europejskiej. Wjeżdżając do Polski prywatnym środkiem transportu ze Słowacji kwarantanny nie ma czyli osoba wyjeżdżająca z Ukrainy przez Węgry czy wracająca do domu przez Słowację nie będzie mieć kwarantanny, a taka wybierająca bezpośrednie przejście ukraińsko-polskie kwarantannę mieć będzie.
 
Uwaga – powrót zbiorowym środkiem komunikacji czyli na przykład autobusem nakłada kwarantannę nawet przy przyjeździe do Polski niezależnie skąd się przyjeżdża.
 

Tekst jest aktualny na dzień publikacji czyli 26 grudnia. Sytuacja w każdej chwili może się zmienić więc warto bacznie obserwować informacje podawane przez polskie służby bo treść rozporządzeń może się zmieniać. Po świeże informacje można udać się albo na strony straży granicznej albo bezpośrednio do Dziennika Ustaw.

 
Polecamy również: