K+M+B co to znaczy? Znaczenie na drzwiach K+M+B 2021

Każdego roku wraz z wizytą duszpasterską zwaną kolędą i po nadejściu nowego roku na drzwiach polskich domów zamieszkiwanych przez aktywnych członków Kościoła rzymskokatolickiego pojawiają się charakterystyczne kredowe napisy o treści K+M+B wraz z datą. Co znaczy K+M+B lub bardziej C+M+B? Co znaczy skrót CMB czy KMB. Co oznacza K+M+B 2021? Sprawdzamy!

 
Aktywni wyznawcy religii katolickiej przyozdabiają drzwi domów napisami K+M+B lub C+M+B. Tradycyjnie napis wykonywany jest kredą pobłogosławioną w czasie mszy w święto Trzech Króli.
 
Co dokładnie oznacza napis? Tradycyjny napis który pojawia się na drzwiach mieszkań i domów nakreślany jest podczas kolędy przez ministrantów. Co jeśli kolędy nie było? Po święcie Trzech Króli napis może być umieszczony również przez mieszkańców domu. Tradycyjnie napis interpretowany jest jako imiona Trzech Króli ale nie jest to do końca prawda.
 
C+M+B to skrót od Christus Mansionem Benedicat czyli łacińskiej sentencji Niech Chrystus błogosławi. Inne interpretacje napisu to Cogito Matrimonium Baptesimus lub Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu).
 
Czy K+M+B 2021 to zapis poprawny? Nie można powiedzieć, że tak i nie można powiedzieć, że nie. Kościół uznaje napis również jako pamiątkę po Trzech Królach i wtedy zapis z K zamiast C jest poprawny.
 
Na niektórych domach pojawiają się napisy JMJ ale to tradycja bardzo rzadko spotykana i wygasająca od lat.

 


Do kiedy napis K+M+B?

Wiele osób zastanawia się do kiedy napis K+M+B powinien pozostać na drzwiach. Nie ma ustalonej żadnej konkretnej daty zobowiązującej do usunięcia napisu z drzwi. Niektórzy zmazują go myjąc drzwi wejściowe do domu, a inni zostawiają na cały rok i później zmieniają tylko ostatnią cyfrę.

 
Polecamy również: