Kiedy jest Barbórka? Czy dzień wolny? Data Barbórki 2020

Kiedy jest Barbórka? Czy dzień wolny? Data Barbórki 2020

W grudniu wielu Polaków świętuje najróżniejsze święta ale dla jednej z najważniejszych grup społecznych na świecie jest to miesiąc kojarzący się nie tylko z Bożym Narodzeniem ale i z ich specjalnym świętem. Kiedy jest Barbórka? Czyje imieniny są w Barbórkę. Czy z okazji Dnia Górnika jest dzień wolny 2020?

 
Dla większości z nas grudzień to Wigilia i Święta Bożego Narodzenia chociaż Jezus wcale nie urodził się w grudniu. Górnicy świętują jeszcze jeden ważny dzień – Barbórkę. Kiedy jest Barbórka? Barbórka wypada zawsze 4 grudnia. To Dzień Górnika obchodzony według tradycji w dniu św. Barbary z Nikomedii.
 
Kto obchodzi imieniny w Barbórkę? Oczywiście poza Barbarą solenizantami są też Benon, Bernard, Bratomiła, Bratumiła, Chrystian, Ciechosław, Ciechosława, Cieszybor, Feliks, Filip, Hieronim, Jan, Klemens, Krystian, Marut, Maruta, Marutas, Melecjusz, Osmund i Teofan. W większości mało popularne imiona.
 


 
Dzień Górnika świętuje się tradycyjnie rozpoczynając od mszy świętej przez przemarsze orkiestr górniczych i najróżniejsze tradycyjne biesiady przy piwie. Barbórka to święto nie tylko górników ale wszystkich branż zajmujących się paliwami kopalnymi.
 
Czy Barbórka to dzień wolny? 4 grudnia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i dla większości zwykłych zjadaczy chleba nie jest dniem wolnym. Jest to jednak święto branżowe. Co to oznacza? Dla większości górników Barbórka to dzień wolny z prawem do wynagrodzenia. Górnicy pracujący 4 grudnia dostają dzień wolny w zamian za Barbórkę. Barbórka ważna jest oczywiście dla mieszkańców Śląska ale i w Krakowie na AGH jest to dzień ważnego święta.

 
Polecamy również: