Czy 11 listopada jest wolne od pracy? Czy sklepy są otwarte?

Czy 11 listopada jest wolne od pracy? Czy sklepy są otwarte?

11 listopada 1918 roku to data, którą od lat przyjmuje się za dzień w którym Polska odzyskała niepodległość. Czy 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy? Czy 11 listopada 2020 roku będzie trzeba iść do pracy czy jest wolne? Sprawdźmy czy Święto Niepodległości jest wolne od pracy i szkoły i czy jest to święto kościelne.

 

Korzenie Narodowego Święta Niepodległości sięgają lat międzywojennych ale jest to data symboliczna. 11 listopada uznano Dniem Niepodległości dopiero niedługo przed II wojną światową w kwietniu 1937 roku. Przez lata komuny święto zostało zniesione decyzją komunistycznej Krajowej Rady Narodowej. Narodowe Święto Niepodległości w dniu 11 listopada wróciło do kalendarza świąt w 1989 roku. Co to oznacza?
 
Narodowe Święto Niepodległości jak sama wskazuje jest świętem. Oznacza to, że jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy sklepy 11 listopada są otwarte? Czy 11 listopada wszystko jest zamknięte? Większość sklepów pozostaje zamknięta. 11 listopada, podobnie jak w niedziele niehandlowe, możemy liczyć jedynie na bardzo niewielkie lokalne sklepiki na przykład na wsiach albo na stacje benzynowe. Jeśli tylko świat działa normalnie to restauracje są otwarte. Podobnie jak kina i jest czynny McDonald i KFC
 
11 listopada zwyczajowo wywieszamy flagi ale 11 listopada można pracować w ogrodzie i 11 listopada nie jest wolne w Niemczech bo to święto w Polsce.
 
Wiele osób zastanawia się czy 11 listopada trzeba iść do kościoła. Jeśli o to chodzi to nie ma takiego obowiązku. 11 listopada to święto narodowe, a nie kościelne. Nie znajduje się na liście świąt nakazanych, więc dla katolików nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Chyba, że dzień ten wypada akurat na niedzielę.
 
Czy 11 listopada autobusy kursują normalnie? Normalnie jeżdżą czyli poruszają się po drogach tak samo jak w każdy inny dzień, ale rozkład jazdy bywa różny. Autobusy i tramwaje 11 listopada kursują według świątecznego rozkładu jazdy. Kursują też pociągi.

 
Polecamy również: