Czy w Krakowie można iść na cmentarz 1 listopada?

Czy w Krakowie można iść na cmentarz 1 listopada?

Uroczystości Wszystkich Świętych 1 listopada to jedno z najważniejszych świąt w polskim kalendarzu. Co roku 1 listopada wielu Polaków decyduje się na odwiedzenie grobów swoich bliskich i nie ma na ten temat żadnej dyskusji i żadnego odstępstwa. Czy 1 listopada 2020 można iść na cmentarze w Krakowie? Czy cmentarze są czynne i otwarte w Krakowie? Czy można wybrać się na groby bliskich w Małopolsce?

 
1 listopada to szeroko obchodzone święto w Polsce i niezależnie czy się to komuś podoba czy nie istnieje wiele osób nie miało zamiaru rezygnować z wizyty na grobach swoich zmarłych. Czy sytuacja w Polsce pozwala na wizytę na cmentarzach w Krakowie i w Małopolsce?
 
Niestety zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego ogłoszonej na specjalnej konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia w piątek 30 października 2020 roku nie można iść na cmentarze w Krakowie w dniu 1 listopada 2020 roku. Cmentarze w Polsce pozostaną zamknięte w ten wyjątkowy czas dla wszystkich Polaków i Katolików. Nie można iść na przykład przykład na Batowice lub Rakowice. Według nowych informacji na cmentarze będzie można iść po Wszystkich Świętych i po Dniu Zadusznym.
 

Oczywiście idąc na cmentarz później trzeba pamiętać o różnych panujących obecnie zasadach i na przykład unikać skupisk powyżej 5 osób oraz utrzymywać większą niż zwykle odległość od innych osób, które wybrały się na cmentarz. Według rozporządzeń jest to 1,5 metra ale nie w przypadku członków rodziny.
 
Dobrym pomysłem pozwalającym by bezpieczniej pojechać na cmentarz w Krakowie gdy cmentarze będą otwarte jest unikanie komunikacji publicznej w postaci tramwaju czy autobusów na cmentarze i wybranie się własnym samochodem.
 
Głęboko zakorzenione w naszej tradycji święto w 2020 roku nie będzie obchodzone w ten sam sposób, co zwykle. W Krakowie i w Małopolsce będzie można później wybrać się na cmentarz z zachowaniem ostrożności. Kościół apeluje również by cmentarze w miarę możliwości odwiedzać w innym terminie ale odpowiedź na pytanie czy cmentarze są zamknięte w Krakowie jest pozytywna. Cmentarze są zamknięte i nie można zapalić zniczy i pomodlić się nad grobami.

 
Polecamy również: