Czy na Ukrainie obowiązuje kwarantanna dla Polaków?

Minęło już trochę czasu od kiedy Ukraina otwarła granice po miesięcznym zamknięciu Ukrainy na wjazd. Wiele osób wciąż nie wie jak wygląda sprawa wjazdu na Ukrainę. Czy można jechać na Ukrainę? Czy na Ukrainie obowiązuje kwarantanna dla Polaków? Kogo obowiązuje kwarantanna na Ukrainie?

 

Przez prawie cały wrzesień Ukraina była niedostępna dla osób nie mających m.in. stosownych pozwoleń na pobyt, nie będących członkami rodziny Ukraińców czy nie mających pozwolenia na pobyt. Zakaz wjazdu został już zniesiony ale wiele osób zastanawia się czy na Ukrainie jest kwarantanna i dla kogo jest kwarantanna na Ukrainie.
 
Odpowiadamy na to pytanie: nie, na Ukrainie nie ma kwarantanny dla Polaków. Nie oznacza to oczywiście, że taka kwarantanna nie może się w każdej chwili pojawić.

 
Na chwilę obecną w dniu publikacji tego tekstu nie ma kwarantanny na Ukrainie dla Polaków. Jadąc na Ukrainę trzeba mieć ze sobą ubezpieczenie zdrowotne pokrywające ewentualne koszty leczenia na chorobę, której nazwa odmieniana jest przez wszystkie przypadki.

 
Oczywiście może się zdarzyć tak, że kwarantanna dla Polaków pojawi się na Ukrainie gdy Polska zostanie wpisana na stosowną czerwoną listę krajów. Czerwona lista krajów na Ukrainie tworzona jest na podstawie tego czy w ciągu ostatnich 14 dni w danym kraju liczba stwierdzonych przypadków była większa na Ukrainie czy mniejsza.

 
Lista jest dość regularnie aktualizowana i nie ma na niej obecnie Polski ale jeśli przypadków i testów będzie dużo to kiedyś może się na niej pojawić. To czy Polska jest na czerwonej liście na Ukrainie można sprawdzić w komunikatach na oficjalnej stronie ukraińskiego ministerstwa zdrowia – moz.gov.ua.

 
Polecamy również: