Dolc&salato – najbardziej polska pizza we włoskim stylu

Dolc&salato – najbardziej polska pizza we włoskim stylu

Włoskie restauracje są w całym Krakowie ale mało kto mógłby spodziewać się ich daleko od turystycznych miejscówek. Szukając włoskiej pizzy w Krakowie znaleźliśmy w Google mały niezbyt atrakcyjnie zapowiadający się lokal na małym osiedlu przy ul. ks. Ferdynanda Machaya w Krakowie. Pizzerię Dolc&salato. Jakie są ceny i menu w dolc&salato? Czy warto tu przyjechać? Jakie są godziny otwarcia?

 


Dolc&salato – wystrój i klimat

Pizzeria lub jak kto woli trattoria dolc&salato położona jest w miejscu gdzie ciężko o spotkanie przyjezdnych i turystów. Na totalnym uboczu w lokalu zajmującym budynek przywodzący na myśl czasy PRL-u zorganizowano niewielką pizzerię. W środku panuje włoski klimat. Nie jest ekskluzywnie i luksusowo. To typowy lokal w stylu zjedz i idź sobie. Raczej nie na randke, zdecydowanie nie na spotkanie biznesowe.

 

 
Knajpka promowana jest proporcem z flagą Sycylii. W środku wydrukowane zdjęcia włoskich klimatów, włoskie radio w głośnikach. Klimat taki jak ma być. Bardziej przypominający miejsca takie jak Ti Amo Ti czy Che Bonta niż słynne Nolio na Kazimierzu.

 


Dolc&salato – ceny i menu

W menu lokalu znalazła się przede wszystkim pizza, chociaż nie tylko. Do zamówienia dostępnych jest około 30 rodzajów pizzy w cenach dość standardowych jak na Kraków. Margherita za 23 zł, diavola za 27, 4 sery za 33 zł. W karcie dań także bolońska lasagne, tortellini czy penne lub gnocchi. Lasagne za 30 zł. Sporo. Niewiele więcej płaciliśmy za lasagne w restauracji La Squadra przy salonie Ferrari w Katowicach. Trzeba jednak przyznać, że porcje w Dolc&salato są takie jak lubią zwykli Polacy – bardzo duże.

 
W karcie dań też calzone i włoskie desery w postaci chociażby tiramisu czy cannolo. Ceny około 15 zł za deser. Do tego oczywiście włoskie napoje czyli tradycyjnie Pellegrino, Oran Soda czy też soki Santal.

 


Dolc&salato – podsumowanie


 

Do Dolc&Salato wybraliśmy się sugerując się bardzo wysokimi opiniami w usłudze Google oraz tym, że za parking przed lokalem nie trzeba płacić horrendalnych stawek obowiązujących w centrum Krakowa. Czy było warto?

 
Obsługa lokalu jest przesympatyczna. Wystrój bardzo we włoskim stylu i bez zadęcia. Na pizzę nie czeka się długo. Dosłownie kilka minut. Serwowana tu pizza starczy spokojnie na dwie osoby. Porcje dań głównych również są bardzo duże. Niestety tak jak stwierdzamy w tytule nie jest to lokal włoski. Pizza nie przypomina ani klasycznej pizzy neapolitańskiej ani kwadratowej pizzy, która serwowana jest na Sycylii. Tu zobaczycie galerię włoskich pizzy jakie jedliśmy we Włoszech m.in. w słynnych pizzeriach Gino e Toto Sorbillo oraz L’antica pizzeria da Michele w Neapolu.

 
Musimy zgodzić się z opinią wystawioną przez jednego z komentatorów w usłudze Google. Pizza i lasagne serwowana w Dolce&salo to polska pizza na sposób włoski i lasagne w wersji takiej, by nie narzekał na nią ktoś kto nie jest typowym miłośnikiem włoskiej kuchni. Jeśli chcecie zjeść pizzę w stylu włoskim ale nie lubicie klasycznej pizzy neapolitańskiej jak z Nolio czy La Zagara Specialità Italiane albo zabrać na pizzę kogoś, kto pizzy nie je i zacznie krytykować neapolitańską pizzę to Dolc&salo jest lokalem ku temu idealnym. Jeśli jest inaczej to w Krakowie znajdziecie wiele innych miejsc w których posiłek będzie bardziej włoski.

 
Ciasto pizzy było bardzo kruche i chrupiące – od brzegów aż po środek. Podobnej wysokości zaraz obok brzegu jak i w środku. Sugerując się spisem składników w menu i kubkami smakowymi można domniemywać, że nie została zrobiona z wykorzystaniem produktów z certyfikatem DOP. Salami przypominało normalną kiełbasę, a nie pikantną spianatę. Pizza była do przyjęcia jeśli uznamy, że to polska pizza podawana we włoskim stylu czyli z dość cienkim ciastem.

 

 

Niestety jeśli chodzi o lasagne to danie było rozczarowaniem. Porcja gigantyczna, to fakt ale do lasagne dodana została szynka i groszek. Jeśli o to chodzi to spodziewalibyśmy się w środku wyłącznie marchewki. Rozczarowanie tym większe, że dodatkowe składniki nie są wyszczególnione w składniach spisanych w karcie dań.

 

Dolc&salato to najbardziej polski lokal z włoską kuchnią na sposób polski jaki kiedykolwiek widzieliśmy. Nie jest to przytyk. Widocznie taki model prowadzenia biznesu sprawdza się idealnie co można wnioskować po bardzo dobrych opiniach klientów. Osobiście jednak nie tego szukaliśmy. Dolce&salato czynne jest od wtorku do czwartku od 12:00 do 20:30, w piątki i soboty od 12 do 21:30, a w niedziele od 13 do 20:30. W poniedziałki nieczynne. Lokal oferuje dostawe dań, sprzedaż na miejscu i na wynos. Można łatwo i za darmo zaparkować zaraz przed restauracją. Można płacić kartą i usiąść zarówno w środku jak i na zewnątrz.

 
Polecamy również: