Dlaczego do kawy podaje się wodę? Fakty i mity

Z podawaniem szklanki wody do kawy wiąże się wiele faktów, mitów, legend i tradycji. Co jest prawdą, a co nie? Co zwyczajem sprzed lat? Dlaczego woda podawana jest do espresso i dlaczego podaje się wodę do kawy? Sprawdźmy to.

 

Najczęściej powtarzanym wytłumaczeniem tego dlaczego do kawy podawana jest woda jest powtarzany od lat mit o tym, że kawa odwadnia. Wiele osób mylnie twierdzi, że spożywanie kawy negatywnie wpływa na odwodnienie organizmu. Nie jest to prawda. Kofeina w bardzo dużej ilości może pobudzać nieco układ moczowy ale kawa sama w sobie po pierwsze nie odwadnia, a po drugie efekt ten jest mniejszy u osób stale spożywających kawę. Jeśli pijecie kawę raz na rok to może rzeczywiście.
 
Bardziej bliskim rzeczywistości wytłumaczeniem serwowania szklanki wody do kawy jest to, że woda służy do przepłukania smaku. Neutralna woda serwowana do espresso pozwala na lepsze smakowanie aromatów kawy. Niektóre lokale serwują do espresso wodę gazowaną, ale to raczej rzadkość. Najlepiej brać mały łyk kawy, a następnie mały łyk wody by cieszyć się jak najlepszym smakiem i jest to najbardziej trafne wytłumaczenie faktu podawania wody do kawy. Są też inne.
 


 

 
Dlaczego kawa podawana jest do kawy po turecku? Poza możliwością smakowania kawy ma to też tradycyjne wytłumaczenie. Niegdyś przed wiekami czarna i mocna w smaku kawa była naparem do którego… dodawano trucizny. By uniknąć zatrucia sprawdzano jak kawa rozpływa się w podanej obok wodzie. Serwowanie wody do kawy po turecku ma też wymiar tradycji – tak po prostu jest od lat.
 
W niektórych miejscach w internecie przeczytać można jeszcze jedno tradycyjne wytłumaczenie serwowania wody do kawy. Otóż serwowano kawę z wodą by dyskretnie zapytać podejmowanych gości czy są… głodni. Jeśli pili wodę przed kawą – byli. Jeśli nie – nie byli.
 
Kolejnym tradycyjnym wytłumaczeniem serwowania wody jest kawiarniana kultura Wiednia. Według tradycji wiedeńska kultura kawiarniana określa kawiarnie jako lokal w którym konsumowane są “miejsce i czas ale tylko kawa jest na rachunku”. W kawiarniach spędzano wiele czasu – czytano gazety, dyskutowano. Po zamówieniu kawy z wodą po pewnym czasie przynoszono, nawet bez pytania, jeszcze jedną szklankę wody.
 
Ostatnim z wytłumaczeń serwowania szklanki wody do kawy jest próba uniknięcia efektów spożycia dużej ilości kofeiny jednocześnie. Mniej zaprawieni w bojach kawosze spożywają wodę po wypiciu bardzo mocnego espresso.

Polecamy również: