Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Cena wyrobienia paszportu

Wprawdzie wiele jest krajów do których można pojechać bez paszportu jednak jeśli chcemy zwiedzać coś więcej niż niektóre kraje Europy to jednak potrzebny jest paszport. Niestety paszport nie jest za darmo i trzeba za niego zapłacić. Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Jaka jest cena paszportu? Jakie są koszty wydania paszportu?

 

Paszport to w gruncie rzeczy dokument uprawniający do przekraczania granic państwowych. Paszport, podobnie jak dowód osobisty, jest dokumentem tożsamości. Niestety za paszport trzeba zapłacić. Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

 


Cena i koszt wyrobienia paszportu

Do wyrobienia paszportu potrzebny jest wniosek o wydanie paszportu dostępny na miejscu w którym będziecie składać wniosek, kolorowe zdjęcia, które można zrobić również samemu. Zdjęcia według przepisów mają mieć maksymalnie 6 miesięcy ale nikt nie będzie Wam sprawdzać daty wykonania fotki bo to nierealne. Do złożenia wniosku potrzebny jest dowód wniesienia opłaty za paszport. Ile kosztuje paszport? Ile kosztuje w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu czy Trójmieście? Wszędzie tyle samo.

 
Opłata za wydanie paszportu to 140 złotych. Dużo. Istnieją wprawdzie ulgi i zniżki ale nie tyczą się większości obywateli. Za swój paszport będziecie musieli zapłacić 140 złotych plus ewentualne koszty wykonania kolorowych zdjęć.

 


Jakie są zniżki ceny paszportu?


 
Zniżki na paszport są różne. Zniżka obniżająca cenę paszportu o 50% dostępna jest dla uczniów, studentów, emerytów, rencistów, niepełnoprawnych, osób na utrzymaniu emerytów lub rencistów, przebywających w DPS, kombatantów, rodziców i małżonków w rodzinach wielodzietnych mających KDR.

 
Wyższa zniżka na paszport to 75% ulgi od ceny podstawowej dla osób wyszczególnionych w spisie zniżek na stronach gov.pl ale niestety posiadających KDR. Paszport można dostać za darmo. Jak tego dokonać?

 
Paszport za 0 złotych dostaną osoby po 70-tce, przebywający w DPS jeśli jadą za granicę na leczenie, beneficjenci zasiłków z pomocy społecznej jeśli wyjeżdżają na leczenie. Bezpłatnie wymieni się też paszport z wadą techniczną. Bezpłatny paszport mogą dostać też żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa ale nie tyczy się to… żołnierzy zawodowych. Ile kosztuje paszport dla dziecka? To zależy.

 
Jeśli zniszczyliście paszport lub “stracicie go z własnej winy” i chcecie dostać nowy to macie problem. Taka impreza kosztuje 420 złotych.

 
Polecamy również: