Metro w Budapeszcie – cena biletów, rozkłady, linie metra

Metro jest zwykle jlepszym sposobem poruszania się po mieście, które chcemy zwiedzić. Czy w Budapeszcie jest metro? Na szczęście tak! Dziś sprawdzimy ile kosztuje metro w Budapeszcie. Która linia przechodzi pod Dunajem? Jakie są godziny otwarcia metra w Budapeszcie? Jakie bilety warto kupić? Dziś o metrze w Budapeszcie.

 


Metro w Budapeszcie – historia

Przyszliście tu szukając informacji o tym jak poruszać się po mieście ale zanim o tym napiszemy warto pozwolić sobie na krótką historyczną dygresję. Metro w Budapeszcie to najstarsze metro w kontynentalnej części Europy i drugie najstarsze metro świata. Pierwsza linia budapesztańskiego metra została uruchomiona w 1896 roku. Linia początkowo miała niecałe 5 kilometrów i biegła od Vörösmarty tér do Széchenyi fürdő. Przez lata węgierska stolica doczekała się kilku nowych linii.

 


Linie metra w Budapeszcie


 
Od 1896 roku minęło sporo czasu i system podziemnego transportu rozrósł się znacznie. Dziś do dyspozycji podróżnych oddano kilka linii metra w tym nawet linię biegnącą pod Dunajem. W Budapeszcie mamy żółtą linię M1, czerwoną M2 z 1970 roku, niebieską M3 z 1976 roku i najnowszą zieloną linię M4 otwartą pod koniec marca 2014 roku. Uwaga – na linii M3 trwają prace remontowe!

Na metro w Budapeszcie składa się obecnie 48 stacji oraz blisko 40 kilometrów torów ale węgierska stolica nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. System metra ma zostać rozszerzony o kolejną, piątą już linię. Planowana jest fioletowa linia ale projekt nie ma jeszcze wystarczającego poparcia politycznego.

 


Ile kosztuje metro w Budapeszcie? Cena biletów

Już wcześniej poświęciliśmy trochę miejsca kwestii cen biletów w Budapeszcie więc zapraszamy do przeczytania wcześniejszego materiału podlinkowanego w tym zdaniu. Podpowiadaliśmy też jaki jest najlepszy dojazd z lotniska w Budapeszcie do centrum

 
Za sprawą istnienia metra w Budapeszcie używanie komunikacji miejskiej podczas zwiedzania naprawdę się opłaca, zwłaszcza że nie jest zbyt droga. Jednoprzejazdowy bilet to koszt 350 HUF, ale jak już wcześniej wspominaliśmy jest wiele pakietów biletów. Jeśli przyjeżdżacie na dłużej do Budapesztu to warto skorzystać nawet z 15-dniowego biletu za 6300 HUF.

 


Rozkład jazdy metra w Budapeszcie

Żółta linia 1 kursuje od 4:32 do 23:32. Przez pierwsze pół godziny w dni powszednie metro jeździ co 10 minut, w szczycie co 2 lub 5 minut, a wieczorem poza szczytem również co 10 minut. Rozkład jazdy jest podobny niezależnie czy to dzień powszedni, niedziela czy święta z tą tylko różnicą, że inaczej ustalane są godziny szczytu.
 
Rozkład jazdy czerwonej linii numer 2 z początkowego przystanku jest podobny. Linia kursuje od 04:27 do 23:27 niezależnie od dnia tygodnia weekendu. Na czerwonej linii poza szczytem odjazdy planowane są co 10 minut, w szczycie pociągu jadą w granicach od 2 do 5 minut. Tu rozkład jest inny w soboty i święta ponieważ w szczycie weekendowym metro jeździ tylko co 5 minut.
 
Niebieska linia numer 3 kursuje od 04:22 do 23:22 ale pamIętamy o tym, że linia 3 jest remontowana. Normalnie kursuje co 10 minut poza szczytem i co 2 do 5 minut w szczycie, a w weekendy w szczycie co 5 minut.

 
Polecamy również: