Kwarantanna po powrocie z Ukrainy do Polski odchodzi do lamusa? Nowe wytyczne

Ostatnie kilka dni sprawiły że w internecie pojawiły się żartobliwe grafiki o połączeniach lotniczych na linii Szeginie – Medyka. Skąd się wzięły? Od początku lipca dla obywateli wielu państw otwarte zostały zewnętrzne granice Unii Europejskiej. Z powrotem z Ukrainy był ten problem, że początkowo w przepisach pojawił się babol. Do Polski można było przylecieć samolotem (z 200 osobami na pokładzie) ale nie można było… przyjechać własnym samochodem. Wczoraj w nocy ktoś poszedł po rozum do głowy i w dzienniku ustaw oraz materiałach Straży Granicznej pojawiły się nowe wytyczne. Czy jadąc z Ukrainy do Polski obowiązuje kwarantanna? Czy można jechać na Ukrainę i jechać do Lwowa? Czy wracając z Ukrainy jest kwarantanna? Sprawdźmy to.

 

Od pewnego czasu wszyscy entuzjaści wyjazdów na Ukrainę mieli pewien problem – owszem Ukraina otwarła granice dla Polaków i po przyjeździe na Ukrainę nie obowiązywała nas kwarantanna ale po powrocie do Polski obowiązywała. Z samym początkiem lipca ogłoszono, że będzie można przyjechać do Polski z Ukrainy bez kwarantanny jeśli będzie podróżować się samolotem. 2 lipca 2020 roku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pojawiło się rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji oznaczone pozycją 1183 którego treść przeczytać możecie tutaj – http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000118301.pdf.
 

Na stronach Straży Granicznej również pojawiły się nowe treści w artykule “Koronawirus – zmiany na granicy”. W podpunkcie o brzmieniu

Kto jest zwolniony z kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE?
Kwarantanny, po przekroczeniu zewnętrznej granicy UE w ramach wykonywania czynności zawodowych, nie muszą odbywać:

 
pojawił się podpunkt:
 

Ponadto z kwarantanny, po przekroczeniu granicy Polski, zwolnieni są:

(…)

– obywatele Polski.

 

Całą treść artykułu przeczytacie na stronach Straży Granicznej pod adresem https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/8557,Koronawirus-zmiany-na-granicy.html.
 
Wygląda więc na to – jak informuje m.in. portal Prawo.pl – obywatele Polski, krajów Unii Europejskiej czy naukowcy prowadzący badania w Polsce nie muszą odbywać kwarantanny po przyjeździe z krajów zewnętrznych w tym również z Ukrainy. Oczywiście sytuacja wciąż dynamicznie się zmienia więc po najświeższe informacje przed wyjazdem zawsze udawajcie się na strony Straży Granicznej oraz do Dziennika Ustaw.

 

Wiele linii lotniczych wznowiło już połączenia lotnicze z Polski na Ukrainę na lotniska we Lwowie, Odessie czy Kijowie.
 

Warto przeczytać również: