Przyjeżdżając z Polski na Ukrainę nie ma kwarantanny (UWAGA AKTUALIZACJA)

Od dziś ruszyły ruszyły międzynarodowe loty na ukraińskie lotniska. Wczoraj informowaliśmy że Ukraina podzieli przybyszów z krajów zewnętrznych na dwie grupy: zieloną i czerwoną. Osoby przybywające z krajów z zielonej listy nie będą zmuszeni do odbywania 14 dniowej kwarantanny po przyjeździe na Ukrainę. Ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało na której liście znalazła się Polska. Czy jest kwarantanna na Ukrainie? Czy można jechać bez kwarantanny??

 

Jak donosi Pravda.ua minister zdrowia Ukrainy Maksym Stepanow poinformował, że osoby przyjeżdżające z Polski na Ukrainę nie muszą odbywać kwarantanny ponieważ nasz kraj zaliczono do strefy zielonej. Do zielonych stref Ukraina zalicza przyjeżdżających z krajów w których na 100 000 mieszkańców zanotowano mniej niż 40 chorych na COVID-19. Powyżej tek wskaźnika kraj zaliczony jest do listy czerwonej i kwarantanna jest obowiązkowa.

 

Przed planowanym wyjazdem na Ukrainę warto sprawdzać czy Polska nadal znajduje się na liście zielonej czy jest na liście czerwonej. Aktualne informacje o tym, które kraje są na której liście będą publikowane przez ukraińskie służby graniczne i przez ministerstwo zdrowia.

 

Według informacji podawanych przez stronę ukraińską obcokrajowcy chcący przyjechać na Ukrainę będą potrzebować ubezpieczenia, które pokryje ewentualne koszt zachorowania na COVID-19. Skontaktowaliśmy się z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Na nasze pytanie odpowiedziało towarzystwo Warta, którego ubezpieczenie zapewnia stosowną ochronę. Odpowiedziało również towarzystwo AXA, którego ubezpieczenie również działa w takim przypadku.

 

Czekamy na dalsze odpowiedzi oraz na nieoficjalne informacje o tym, czy przepis jest tak samo martwy jak konieczność posiadania ubezpieczenia turystycznego przed czasami COVID-19. Oczywiście – na Ukrainę zawsze trzeba jechać z ubezpieczeniem ;-).

 

Uwaga przypominamy: na chwilę obecną Ukraina zniosła kwarantannę dla przyjeżdżających z Polski ale Polska nie zniosła kwarantanny dla przyjeżdżających z Ukrainy.

 
Edycja 1.08.2020: a teraz dla odmiany jest kwarantanna :D. Najświeższe informacje trzeba zawsze sprawdzać na stronie ukraińskiego ministerstwa zdrowia, więcej nie będziemy aktualizować tego tekstu bo to bez sensu – sytuacja co 24 godziny może wyglądać inaczej.

 
Warto przeczytać również: