Ukraina zapowiada otwarcie granic i międzynarodowe loty

Od 15 czerwca wracają międzynarodowe połączenia lotnicze na Ukrainę oznacza to otwarcie granic przez Ukrainę. Czy można jechać na Ukrainę? Kto może jechać na Ukrainę? Co z obowiązkiem kwarantanny? Jest kwarantanna na Ukrainie czy jej nie ma? Czy Polacy mogą jechać na Ukrainę?

 
W zeszły piątek pojawiły się informacje o planach otwarcia granic Ukrainy i zawieszenia wydanego kilka miesięcy temu zakazu wjazdu obywateli obcych państw na Ukrainę. Czy w pełni zniesiono kwarantannę? Tak i nie. Oto szczegóły.

 

Obcokrajowcy będą mogli wjechać na Ukrainę przedstawiając ubezpieczenie pokrywające ewentualne koszty leczenia na koronawirusa. W takim razie możemy spodziewać się , że do tej pory martwy przepis o konieczności posiadania ubezpieczenia na Ukrainę będzie przynajmniej przez jakiś czas przepisem żywym. Osoby przybywające, które uznano za bezpieczne nie będą musieli udawać się na 14 dniową izolację, ci z krajów epidemicznie zagrożonych wciąż będą objęci kwarantanną.

 

Ukraińskie władze podzieliły obcokrajowców na przyjeżdżających ze strefy zielonej i czerwonej. Do strefy czerwonej zaliczone są kraje w których na 100 000 mieszkańców przypada powyżej 40 chorych z koronawirusem. Poniżej 40 chorych – strefy zielonej. W niedzielę minister zdrowia Maksym Stepanow poinformował, że wkrótce ministerstwo przedstawili listę krajów z podziałem na te “czerwone” i “zielone”.

 

Na Ukrainę bez kwarantanny będą mogły wjechać osoby, które w ciągu 14 dni nie przebywały na terenie krajów z “czerwonej” listy oraz m.in. pracownicy misji dyplomatycznych i konsularnych, pracownicy transportu, załóg samolotów, statków czy pociągów itp.

 

Jak czytamy na stronie kmu.gov.ua lista krajów ma być aktualizowana co 3 dni i podawana do wiadomości przez ukraińskie służby graniczne oraz na stronach ukraińskiego ministerstwa zdrowia. Szykując więc wjazd na Ukrainę trzeba będzie dokładnie sprawdzić, czy obowiązuje nas kwarantanna czy nie.

 
W chwili publikacji tego tekstu według oficjalnych danych na Ukrainie zanotowano 31154 przypadki chorych z koronawirusem – w tym 16 183 aktywnych przypadków, 14 082 wyleczonych i 889 zmarłych.

 

Uwaga przypominamy: na chwilę obecną Ukraina zniosła kwarantannę dla przyjeżdżających z Polski ale Polska nie zniosła kwarantanny dla przyjeżdżających z Ukrainy.
 
Warto przeczytać również: