Ukraina znosi kolejne zakazy ale nie wszędzie. Co z koronawirusem?

Ukraina była jednym z państw, które jako pierwsze zdecydowały się na zdecydowane ograniczenie wolności obywateli w związku z epidemią chińskiego wirusa. Od pewnego czasu jednak ograniczenia są znoszone. Na Ukrainie, wcześniej niż w Polsce, można było iść do kawiarnianego ogródka, chociaż dłużej niż nad Wisłą zabronione było działanie hoteli. Wschodni sąsiad Polski wprowadza powoli kolejny etap uwalniania kraju. Wiemy też kiedy wrócą loty na Ukrainie. Niestety, jest jedno “ale”. Nie wszędzie ograniczenia zostają zniesione.

 
Od dziś na Ukrainie znoszone są kolejne ograniczenia jednak z zastrzeżeniem, że dotyczą tylko tych obwodów (województw) w których sytuacja epidemiczna na to pozwala.
 
Ukraińskie ministerstwo zdrowia poinformowało że drugi etap znoszenia obostrzeń nie zostaje wprowadzony w 10 obwodach kraju. W obwodzie wołyńskim, dniepropietrowskim, donieckim, ługańskim, mikołajowskim, połtawskim, rówieńskim, chmielnickim, czerniowieckim i zakarpackim obostrzenia nie zostają zniesione.
 
Jak podaje Ukraińska Prawda drugi etap nie zostaje jeszcze wprowadzony również w Kijowie i obwodzie kijowskim. Ograniczenia pozostają w życiu w obwodach w których nie przeprowadzana jest wystarczająca liczba testów, liczba nowych zachorowań jest zbyt wysoka (powyżej 12 na 100 tysięcy mieszkańców) lub chorzy na chiński wirus zajmują ponad 50% łóżek szpitalnych w regionie.

 


 
W pozostałych miejscach wraca ruch transportu publicznego pod warunkiem, że pasażerowie korzystają wyłącznie z miejsc siedzących.
 
Od 22 maja zezwolono na Ukrainę na organizację wydarzeń sportowych w których bierze udział do 50 osób. Na stronie Katedry Łacińskiej we Lwowie pojawiły się informacje o zwiększeniu liczby wiernych i przywróceniu odprawiania Mszy Świętych na główny ołtarz. Również to ma związek ze znoszeniem ograniczeń. Od teraz w świątyniach na Ukrainie może znajdować się jedna osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni.
 

Wydano zgodę na wznowienie działania hoteli jednak wciąż pozostają zamknięte hotelowe restauracje. Zamknięte w dalszym ciągu pozostają hostele. Od poniedziałku 25 maja planowane jest wznowienie funkcjonowania metra ale od pasażerów wymagane będzie noszenie maseczek. Od poniedziałku wznowią działania również przedszkola. Kto czyta w języku ukraińskim może zobaczyć plany znoszenia obostrzeń na poniższej infografice ukraińskiego ministerstwa zdrowia i zobaczyć szczegółowy plan znoszenia ograniczeń na Facebooku ukraińskiego ministerstwa.
 

 
Niedługo później zniesione zostaną kolejne ograniczenia. Od 1 czerwca planowane jest otwarcie siłowni i centrów fitness, wznowienie przewozów i połączeń kolejowych między obwodami Ukrainy, a także wznowienie działania pozostałych placówek edukacyjnych. Zajęcia mają być prowadzone w grupach do 10 osób.
 
Przedstawiono dalsze plany odmrażania gospodarki. Od 10 czerwca wznawiana zostaje praca wnętrz restauracji i kawiarni oraz przywrócone pełne funkcjonowanie hosteli i hoteli. Kiedy zostaną wznowione loty? Od 15 czerwca na Ukrainie planowane jest przywrócenie połączeń lotniczych.

 
W chwili opublikowania tego tekstu na Ukrainie zanotowano 20 148 przypadków zachorowań i 588 ofiar śmiertelnych.

 
Polecamy również: