Można iść do kawiarni ale… Od dziś Ukraina znosi pierwsze restrykcje

Ukraina rozpoczęła ograniczanie swobód znacznie szybciej niż Polska ale rozpoczyna już wycofywanie się z nakładanych zakazów. Od dziś, 11 maja, na Ukrainie zdejmowane są liczne ograniczenia związane z chińskim wirusem. Co wolno, a czego nie wolno? Jakie restrykcje i obostrzenia zniesiono na Ukrainie?

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 11 maja rozpoczyna się znoszenie ograniczeń nałożonych na obywateli Ukrainy. Co wchodzi w pierwszy etap znoszenia ograniczeń? Otwierane są sklepy w centrach handlowych jednak wciąż z ograniczeniem wynoszącym 1 klienta na 10 metrów kwadratowych powierzchni sklepu.

 

Władze obwodu lwowskiego wyłamały się od ogólnokrajowego trendu. Tu rozpoczęcie znoszenia ograniczeń planowane jest na 15 maja. We Lwowie również zdecydowano wyłamać i utrzymać niektóre zakazy jeszcze przez następne dni. Od dziś czynne będą place zabaw, parki, skanseny, ogródki letnie. Decyzje co do dalszych planów mają być podjęte w najbliższych dniach. Zakupy w King Cross Leopolis czyli centrum handlowym we Lwowie będą możliwe dopiero od 15 maja.

 
W kraju dla klientów uruchomiane zostają lokale gastronomiczne z tym zastrzeżeniem, że odwiedzający mogą korzystać wyłącznie z ogródków letnich, stoliki w ogródkach oddalone są o 1,5 metra od siebie, a przy stoliku siedzą maksymalnie dwie osoby. Możliwa jest też sprzedaż na wynos. Do tej pory sprzedaż prowadzono w dostawie.
 


 
Powoli otwierają się muzea, a w instytucjach kultury mogą odbywać się próby bez udziału widzów. Mogą działać też prawnicy i notariusze czy gabinety psychologów, można rozpocząć produkcje filmów. Zniesione są ograniczenia działania dentystów. Wciąż pozostaną zamknięte m.in. szkoły i placówki przedszkolne, wnętrza kawiarni i restauracji czy obszary gastronomiczne w galeriach handlowych.

 
Już wcześniej władze Ukrainy przedstawiły kilkustopniowy plan znoszenia ograniczeń. Podkreślano, że w razie dobrej sytuacji możliwe jest zdecydowanie szybsze zniesienie ograniczeń i przeskoczenie od razu na przykład do trzeciego punktu planu znoszenia obostrzeń.

 

Polecamy również: