Można iść do kawiarni ale… Od dziś Ukraina znosi pierwsze restrykcje

Można iść do kawiarni ale… Od dziś Ukraina znosi pierwsze restrykcje

Ukraina rozpoczęła ograniczanie swobód znacznie szybciej niż Polska ale rozpoczyna już wycofywanie się z nakładanych zakazów. Od dziś, 11 maja, na Ukrainie zdejmowane są liczne ograniczenia związane z chińskim wirusem. Co wolno, a czego nie wolno? Jakie restrykcje i obostrzenia zniesiono na Ukrainie?

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 11 maja rozpoczyna się znoszenie ograniczeń nałożonych na obywateli Ukrainy. Co wchodzi w pierwszy etap znoszenia ograniczeń? Otwierane są sklepy w centrach handlowych jednak wciąż z ograniczeniem wynoszącym 1 klienta na 10 metrów kwadratowych powierzchni sklepu.

 

Władze obwodu lwowskiego wyłamały się od ogólnokrajowego trendu. Tu rozpoczęcie znoszenia ograniczeń planowane jest na 15 maja. We Lwowie również zdecydowano wyłamać i utrzymać niektóre zakazy jeszcze przez następne dni. Od dziś czynne będą place zabaw, parki, skanseny, ogródki letnie. Decyzje co do dalszych planów mają być podjęte w najbliższych dniach. Zakupy w King Cross Leopolis czyli centrum handlowym we Lwowie będą możliwe dopiero od 15 maja.

 
W kraju dla klientów uruchomiane zostają lokale gastronomiczne z tym zastrzeżeniem, że odwiedzający mogą korzystać wyłącznie z ogródków letnich, stoliki w ogródkach oddalone są o 1,5 metra od siebie, a przy stoliku siedzą maksymalnie dwie osoby. Możliwa jest też sprzedaż na wynos. Do tej pory sprzedaż prowadzono w dostawie.
 


 
Powoli otwierają się muzea, a w instytucjach kultury mogą odbywać się próby bez udziału widzów. Mogą działać też prawnicy i notariusze czy gabinety psychologów, można rozpocząć produkcje filmów. Zniesione są ograniczenia działania dentystów. Wciąż pozostaną zamknięte m.in. szkoły i placówki przedszkolne, wnętrza kawiarni i restauracji czy obszary gastronomiczne w galeriach handlowych.

 
Już wcześniej władze Ukrainy przedstawiły kilkustopniowy plan znoszenia ograniczeń. Podkreślano, że w razie dobrej sytuacji możliwe jest zdecydowanie szybsze zniesienie ograniczeń i przeskoczenie od razu na przykład do trzeciego punktu planu znoszenia obostrzeń.

 

Polecamy również: